-4.2 C
Prizren
E martë, 25 Janar, 2022

Kurti në mbështetje të Haskukës: Nuk do të ndëshkohet më kurrë Prizreni

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti së bashku me kandidatin e Lëvizjes Vetëvendosje për Prizren kanë mbajtur takim elektoral në sheshin “Komandant Drini”.

Nga ky shesh, Kurti tha se në qeveritë e kaluara ka pasur komuna të vogla që kanë marrë mbi 8-fishin e Prizrenit, për çka u shpreh se kjo më nuk do të ndodhë.

Para qytetarëve në Prizren, kreu i Lëvizjes Vetëvendosje tha se ky qytet edhe me biznesin që bënë edhe me konsumin, i kontribuon shumë buxhetit të Kosovës.

Duke i ftuar prizrenasit që të votojnë kandidatin e Vetëvendosjes për të parin e qytetit të tyre, Kurti tha se me të në ekzekutiv e me Haskukën në komunë, Prizrenit do t’i kthehet e mbara.

“Prej buxhetit të vitit 2022, 2023, 2024 e deri sa të mundeni me numërua nuk do të ndëshkohet më kurrë Prizreni, sepse Prizreni edhe me konsumin që bënë, edhe me biznesin që bënë, i kontribuon shumë buxhetit të Kosovës, dhe ka nevojë për investime e për zhvillim. Prandaj, Mytaheri në Prizren e unë në Prishtinë, kryetari në komunë e unë në qeveri, do të angazhohemi pa pushim, pa kursin, pa rezervë, për qytetarët e Prizrenit pa dallim në mënyrë që Prizrenit t’ia kthejmë të mbarën e të mirën qysh e meriton. Tash kur e kemi qeverisjen qendrore atje dhe kryetarin e Vetëvendosjes këtu, unë besoj se kjo është e mundshme. Prandaj, ballë hapur e krenar ju bëjë thirrje të gjithë juve që më 14 nëntor ta votoni numrin 144, kandidatin e LVV Prof. Dr. Mytaher Haskuka”, tha ai.

Para qytetarëve të Prizrenit, Kurti foli edhe për të sukseset që siç tha ai kanë arritur si qeveri. Ndërkohë tha se rritja e investimeve të huaja në gjashtë mujorin e parë të këtij viti, është më e larta në Kosovën e pavarur.

“Investimet e huaja në gjashtë mujorin e parë të këtij viti i kanë kaluar 230 milionë euro. Në gjashtë mujorin e parë, kjo është shuma më e madhe e investimeve të huaja në Kosovën e pavarur. Që nga viti 2008, kurrë nuk ka pasur këtë shumë prej mbi 230 milionë euro të investimeve të huaja. Dhe, krahasuar me mesataren e investimeve të huaja 2010 – 2020 kjo është 89 për qind më shumë. Krahasuar më vitin e kaluar është 33 për qind më shumë e krahasuar me vitin 2019 është 109 për qind më shumë investime të huaja në gjashtë mujorin e parë të vitit 2021”, tha ai.

Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për të parin e Prizrenit, Mytaher Haskuka u shpreh se këtë qytet do e kthejnë në një qytet modern, derisa sheshin “Komandant Drini” u zotua se do ta bëjë më të madhin në Kosovë.

“Ky shesh identifikon fatin tonë duke e lidhur të kaluarën me të ardhmen me përgjegjësinë që kem karshi qytetarëve të Prizrenit. E dyta, për të treguar se këtu këtë vend do ta shndërrojmë në sheshin më të madh të Kosovës, duke ndërtuar prapa ‘Shtëpisë së bardhë’ apo Kuvendit Komunal parkingun nëntokësor dhe duke u mbyllur trafikun nga rrethi në Bazhdarhane deri tek Administrata Komunale poshtë. Me këtë do lidhim komandantin Drinin me rrugën ‘Adem Jashari’ me sheshin e Lidhjes dhe shatërvanin. Dhe, e treta, ky projekt do të transformojë Prizrenin në një qytet modern duke nderuar jetën e komandat Drinit, por duke mbrojtur vlerat e trashëgimisë kulturore dhe duke kthyer kalldrëmin që i ka munguar qytetit të Prizrenit”, tha ai.

Haskuka, i cili është kryetar i Prizrenit tha se me ardhjen e tij në qeverisje të kryeqytetit historik janë ndërprerë ndërtimet pa leje.

Ai tha se qytetin e Prizrenit në mandatin e ardhshëm do e shndërrojë në qytet të zhvillimit, prodhimit, kulturës dhe turizmit.

“Koha kur inspektorët komunal kërcënoheshin pa shkresa zyrtar e me urdhër të atyre që ishin garantues të zbatimit të ligjit ka marr fund. Siç ka marr fund edhe bllokada ndaj projekteve të komunës sonë, kanë marr fund edhe ndërtimet pa leje dhe në disa raste edhe ato ndërtime pa leje mbroheshin nga prokuroria vetëm me përkrahjen tuaj ne do mund të vendosim që Prizreni mos tu kthehet atyre që ligjin e bënin si llastik. Vetëm me përkrahjen tuaj qytetar ato që kemi arritur me vështirësi do i mbrojmë dhe do shkojmë përpara”, tha ai.

Pretendenti për të parin e Prizrenit, Mytaher Haskuka tha se me projektin e rrugës Prizren-Tetovë, kryeqyteti historik do jetë epiqendra e zhvillimit rajonal./kp/

Më Shumë

Vdekje e dyshimtë në Prizren

Një person ka vdekur në Prizren. Sipas njoftimit nga Policia, i njëjti jetonte vetëm dhe është gjetur nga të afërmit pa shenja jete. Në vendin...

Moti këtë javë: Reshje bore, ngrica dhe temperatura deri në -13 gradë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se gjatë kësaj jave do të ketë mot të ftohtë, raporton Express Në njoftimin e IHK-së bëhet...

103 vjet nga vdekja e Ismail Qemalit

Sot bëhen 103 vjet nga vdekja e atit të Pavarësisë së Shqipërisë, shqiptarit të madh Ismail Qemali. U lind në Vlorë, në vitin 1844, biri...

Spitali i Prizrenit: 7 pacientë në trajtim nga COVID-19

Në Shërbimin Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës në trajtim janë 117 pacientë të konfirmuar me COVID-19 pozitivë dhe 36 të tjerë post-COVID-19. Me oksigjeno-terapi...

Çifti “ngjiten” duke bërë seks, largohen me batanije nga banesa për në spital

Kjo ngjarje e rrallë ka ndodhur në një fshat të Afrikës. Siç shkruanin mediat lokale atje, ky nuk është fenomen edhe shumë i rrallë në...

Aksidentohet kamioni me 100 majmunë, zhduken disa prej tyre

Një kamion me rreth 100 majmunë është aksidentuar të premten në Pensilvani. Sipas autoriteteve, disa prej majmunëve kanë ikur. Kamioni që transportonte kafshët u përplas...

Aksident i rëndë në Itali, vdesin 5 të rinj

Një aksident i rëndë ka ndodhur në Itali ku si pasojë kanë humbur jetën 5 persona, katër djem dhe një vajzë. Mediat vendase bëjnë me dije...

Gastronomia lejohet të punojë vetëm deri në ora 21:00

Si pasojë e rritjeve të rasteve me virusin COVID-19, Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për shtrëngimin e masave anti-COVID në vend. Ndër masat e...

Dy të vdekur nga koronavirusi të hënën në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit kanë vdekur dy persona nga koronavirusi në Kosovë. Gjatë kësaj periudhe janë regjistruar 2.243...

Shefkije Islamaj: Ligjërimi postmodern i Rexhep Qosjes

Shkrimtari Rexhep Qosja, me të drejtë, nga studiuesit e veprës së tij letrare-artistike konsiderohet përfaqësuesi më i rëndësishëm e më i veçantë i letërsisë...

1840 tiketa trafiku në 24 orët e fundit në Kosovë

Në 24 orët e fundit në Kosovë, Policia ka shqiptuar 1840 tiketa trafiku. Sipas raportit janë shkaktuar 32 aksidente trafiku me dëme materiale e...

Omicroni vazhdon të jetë shpërthyes në Kosovë, për një javë u konfirmuan mbi 15 mijë raste të reja

Situata epidemiologjike në Kosovë vazhdon të jetë kritike, e kjo për shkak të rritjes së vazhdueshme të numrit të rasteve të reja me coronavirus...

Masat e reja antiCOVID, dhjetëra qytetarë të Shqipërisë kthehen mbrapsht në Morinë

Një numër i madh udhëtarësh janë kthyer sot paradite në Morinë duke mos u lejuar të futen në Kosovë për shkak të rregullave të...

Latifi dhe drejtoresha Sallteku takohen me punonjësit shëndetësorë

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi i shoqëruar nga nënkryetari, Fatmir Iska dhe drejtoresha e Shëndetësisë dhe Përkujdesjes Sociale, Saranda Sallteku, kanë vizituar...

Kush ishte në Kosovë urdhërues i vrasjeve të disidentëve politik në emigracion?

Shkruan:Azem Ramadani “Ata pak vetë që ishin shumë të informuar e kanë ditur, ndërsa mua personalisht Josip Perkovi?(ish drejtues i lartë i UDB-shënim i A.R)...

Ambasadori gjerman: Lajm i mirë përparimi i Kosovës në luftën kundër korrupsionit

Ambasadori gjerman, Jorn Rohde ka thënë se është lajm i mirë që Kosova ka shënuar progres në luftimin e korrupsionit. Përmes një postimi në Twitter,...

Lajmet e Fundit