16.8 C
Prizren
E martë, 28 Maj, 2024

Kurti: Sakrifica dhe beteja e banorëve të Lubizhdës së Hasit, pjesë e dhimbshme dhe e lavdishme e historisë së popullit tonë

Në 25 vjetorin e rënies së dëshmorëve e martirëve në Lugishtë të Hasit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bëri homazhe te varrezat dhe vendosi lule te memoriali i ngritur në nderim të 14 dëshmorëve dhe 40 martirëve.

Ai tha se kujtimi për ta nuk shlyhet asnjëherë e emri nuk u humbet kurrë. Gjaku i tyre është në rrënjet e shtetit e lirisë që e gëzojme sot, theksoi Kryeministri.

Së bashku me zëvendëskryeministren Donika Gërvalla Schwarz, Ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla ?eku dhe deputetë të Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kryeministri Kurti vizitoi edhe kullën muze të këtij fshati.

”Sakrifica dhe beteja e banorëve të Lubizhdës së Hasit për çlirim të vendit është pjesë e dhimbshme dhe e lavdishme e historisë së popullit tonë”, shkroi Kryeministri Kurti në librin e kujtimeve.

fotografia e kryeministri


 

Marketing

Ndërmarrja “3D-Fesali” në Prizren, partneri më i besueshëm për çdo projekt ndërtimi

“Mat Moto” sjell motoçikleta elektrike

 

“Eli –Edona”, mobilieria me oferta më të mira në Prizren

“Guraziu” në Prizren, me 20 vjet përvojë pune në vendosjen e dyerve, laminatit, parketit, kuzhinave dhe dhomave të fjetjes

“Adi-Plast” në Prizren, një emër i njohur në tregun e Kosovës dhe ndërkombëtar për vendosjen e dyerve dhe dritareve

Banesa në shitje nga Renelual Tahiri  

Më Shumë

Në Srebrenicë bie shi

Enver Sulaj Varret janë shtrirë në fushën e gjerë Ngado t'i shohësh të del harta e gjelbër e atdheut. Qirinjtë varg ndriçojnë rrugicat e përgjakura Shiu s'e shuan...

Në Gjonaj të Hasit përkujtohet 25 vjetori i “Shigjetës”

Në Gjonaj të Hasit po përkujtohet 25 vjetori i Operacionit “Shigjeta”, Drejtimi Operativ 2. Në këtë manifestim përkujtimor po marrin pjesë ish-udhëheqës të luftes së...

Lajmet e Fundit