12.8 C
Prizren
E mërkurë, 7 Dhjetor, 2022

Kurti: Shumë perëndimorë e kundërshtuan bashkimin, por Gjermania sot është lokomotivë

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, në profilin e tij zyrtar i ka kushtuar një shkrim Gjermanisë, me rastin e 30 vjetorit të bashkimit.

Kurti ka thënë se shumë vende perëndimore ishin të shqetësuar dhe kishin kundërshtuar bashkimin e dy Gjermanive, por thotë se sot Gjermania është lokomotivë e BE’së.

Lexo Edhe:
Si veprohet nëse Trumpi sëmuret rëndë dhe në cilat raste do të shtyheshin zgjedhjet
Shkrimi i plotë:

30 vjet Gjermani e Bashkuar

Miq të Kosovës, sepse miq të drejtësisë universale e të ligjshmërisë në marrëdhënie ndërkombëtare. Miq të shqiptarëve, sepse dy popujt e kanë provuar se ç’do të thotë të jesh nën regjime diktatoriale, të cilat imponojnë ndarjen.

Sot ua uroj të gjithë gjermanëve ditën e Bashkimit të Gjermanisë. Ua uroj edhe bartësve të institucioneve, Kancelares, Ambasadorit në Kosovë dhe Kryetarit të SPD-së.

Gjermania është shembull e model, për zhvillim përmes punës e dijes, përmes ndershmërisë e shtetit. E po ashtu, për neve shqiptarët, është model që mbështet argumentin se bashkimi kombëtar nuk sjell destabilizim, por balancim, zhvillim, demokratizim e paqe.

Shumë vende perëndimore e fqinje ishin të shqetësuara atëbotë, dhe kundërshtuan bashkimin e dy Gjermanive. Por sot të gjithë janë të kënaqur me Gjermaninë, lokomotivë e BE-së, garantuese e të drejtave të njeriut dhe demokracisë, promovuese e marrëdhënieve të mira mes shteteve.

Nëntori, i shenjtë për gjermanët, fillon me ditën e tyre, nëntori i shenjtë për ne, mbaron me ditën tonë.

Më Shumë

Nis asfaltimi i dy rrugëve në Prizren

Ka filluar asfaltimi i rrugëve “Trepetic-Petrovë” dhe “Serbicë-Smaq” në Komunën e Prizrenit. Fllimin e punimeve nga afër e kanë parë kryetari i Prizrenit, Shaqir...

Vëllaznimi shënon fitore të madhe kundër Ponte Prizrenit

Vëllaznimi ka shënuar fitore shumë të vlefshme, duke mundur Ponte Prizrenin me rezultat 74:66 (18:17, 21:9, 18:24, 17:16), në xhiron e 13-të të Prince...

Pjetër Bogdanit

Lajmet e Fundit