0.8 C
Prizren
E diel, 29 Janar, 2023

Kushtetuesja po mbledh fakte

IEnver Hasani gjithë spektri politik është duke pritur nën “ethe” interpretimin që Gjykata Kushtetuese mund ta japë për çështjen e mandatarit për krijimin e Qeverisë së re, pas pyetjeve që presidentja ia ka drejtuar këtij mekanizimi.

Derisa dy blloqet si PDK por edhe tri partitë opozitare insistojnë se mund të krijojnë Qeverinë e re, Kushtetuesja ka filluar punën në përgatitjen e interpretimit në 16 pyetjet e presidentes që i kishte dërguar javën e kaluar.
Burime të gazetës Tribuna kanë bërë të ditur se anëtarët e gjykatës janë në fazën e mbledhjes të sa më shumë fakteve në bazë të të cilave do të bëhet edhe interpretimi i cili duhet të jetë i zbatueshëm nga të gjitha palët, pasi i njëjti nuk mund as të kontestohet.

Të njëjtat burime kanë bërë të ditur po ashtu se Kushtetuesja si pjesë të mbledhjes së fakteve po e shqyrton mundësinë që të kërkojë mendime dhe vlerësime nga ish-anëtarët e komisionit përbërës që kanë punuar në hartimin e Kushtetutës.

“Gjykata Kushtetuese aktualisht në bazë të procedurave të rregullta, është duke mbledhur sa më shumë fakte, në mënyrë që ta hartojë interpretimin e kërkuar nga presidentja Atifete Jahjaga. Këto janë procedura të zakonshme që bëhen nga anëtarët e gjykatës të cilët më pas e kanë më lehtë të vendosin kur kanë më shumë fakte”, ka thënë burimi./Tribuna/

Më Shumë

Gërxhaliu: Kosova po rrëshqet në shtet social, Qeveria s’duhet të jetë selektive

Njohësi i çështjeve ekonomike, Safet Gërxhaliu, ka ngritur shqetësimin duke thënë se si është e mundur që sektori privat që e mbush buxhetin e...

PSV kërkon Elanga-n, Manchester United kërkon të rikthejë Januzajn

Eindhovens Dagblad raporton se PSV Eindhoven po konsideron të nënshkruajë Anthony Elanga në huazim nga Manchester United. PSV po përpiqet të gjejë një zëvendësues për...

Lajmet e Fundit