-3.2 C
Prizren
E diel, 5 Shkurt, 2023

Kuvendi me përfaqësues të rinj

KuvendiKosoves5-27Komisioni Qendror i Zgjedhjeve përfundimisht ka shpallur listën prej 120 emrave të deputetëve të përbërjes së re të Kuvendit të Kosovës. Ashtu siç qëndronte edhe me rezultatet preliminare, fituese e zgjedhjeve është Partia Demokratike e Kosovës në koalicion me disa parti më të vogla me 30. 38 për qind. Kjo fitore i ka siguruar PDK-së 37 ulëse në Kuvend. E dyta është Lidhja Demokratike e Kosovës me 25. 24 për qind dhe 30 ulëse në Kuvend.

Pastaj vjen Lëvizja Vetëvendosje me 13. 59 për qind apo 16 ulëse. Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka fituar 9. 54 për qind që i sigurojnë 11 ulëse, kurse Partia Nisma për Kosovën 5. 15 për qind apo 6 ulëse. Nga pakicat, Lista “Srpska” ka arritur të fitojë 5. 22 për qind me çka ka marrë 9 ulëse. Kurse partia partnere e PDK-së në qeverinë në largim, Aleanca Kosova e Re, nuk ka arritur ta kalojë pragun prej 5 për qind.

Këto rezultate janë prezantuar nga kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka. Nga 120 ulëset në Kuvend, 100 vende i kanë fituar partitë e shumicës – shqiptare, kurse komunitetet pakicë kanë arritur të sigurojnë vetëm 20 ulëset e garantuara, të cilat ndahen 10 për serbët dhe po aq për komunitetet joserbe. Po ashtu, është ruajtur edhe kuota kushtetuese e përbërjes së Kuvendit prej 30 për qind të gjinisë femërore..

Më Shumë

Joao Cancelo bëhet i Bayernit

Futbollisti portguez i Manchester Cityt, Joao Cancelo, është bërë lojtar i ri i Bayernit në një lëvizje befasuese sot, të ditës së fundit të afatit kalimtar...

Manchester United ‘përgatit’ mega-ofertën për Osimhen

Manchester United do të duhet të paguajë të paktën 90 milionë paund nëse dëshiron të nënshkruajë me sulmuesin e Napoli-t, Victor Osimhen, sipas raportimeve. United...

Lajmet e Fundit