19.8 C
Prizren
E martë, 18 Qershor, 2024

LDK, hap fushatën në Prizren

eqa dhe zafaLidhja Demokratike e Kosovës (LDK) së bashku me partnerët e koalicionit, kanë hapur zyrtarisht fushatën në Prizren.

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka thënë se ndihet mirë për koalicionin me Bashkimin Demokratik dhe komunitet tjera. Ai ka pohuar se Prizreni, është i qytetarëve dhe se ky qytet nuk është pronë e askujt, e asnjë partie politike, por se është i prizrenasve. Ai ka thënë se qytetarët e Prizrenit, do të vendosin me 1 dhjetor se kush do t’i qeverisë, duke kërkuar mobilizim dhe punë, që më 1 dhjetor, siç ka thënë ai, të votohet për të ardhmen e fëmijëve të prizrenasve, zhvillimit ekonomik dhe atij urban.

Ndërsa kandidati i LDK-së, për Prizrenin, Eqrem Kryeziu, ka interpretuar në shqip deklaratën e James Rubuin, ish diplomatit amerikan duke thënë se krahu i luftës duhet të largohet nga pushteti faqebardhë, e jo faqezi. Ai ka interpretuar, po ashtu, disa deklarata të kryeministrit Hashim Thaçi, i cili, sipas Kryeziut, ka thënë se gjatë qeverisjes së Eqrem Kryeziut, ai nuk ka mundur të sjellë në Prizren as krye bashkiakun e Kukësit.

Kryeziu ka thënë, po ashtu, duke interpretuar deklaratën e Thaçit se nën udhëheqjen e Ramadan Mujës në Prizren, ka qëndruar dhe baronesha Cetherin Eshton. Kryeziu ka thënë se Thaçi ka menduar se Ramadan Muja, është baronesha e Prizrenit.

Edhe kryetari i Bashkimit Demokratik, Zafir Berisha ka thënë se 1 dhjetori është fundi i qeverisjes së klaneve Pronto. /Kosovapress/

Më Shumë

Rrëfimi i fotoreporterit që xhiroi largimin e forcave serbe nga Prizreni

Muaji qershor për shumicën e qytetarëve të vendit është i spikatur për shkak se pikërisht në këtë muaj vendi u çlirua nga Serbia. E,...

Përkujtimi i 25 vjetorit të çlirimit të Prizrenit: Homazhe në varrezat e dëshmorëve në Landovicë

Në nderim të heronjve të kombit, kryetari Shaqir Totaj, së bashku me zyrtarë të ekzekutivit, familje të dëshmorëve, përfaqësues të shoqatave të dala nga...

Lajmet e Fundit