19.9 C
Prizren
E premte, 17 Shtator, 2021

LDK-ja në Prizren kritikon pushtetin për mosndriçimin e qytetit

LDK-ja në Prizren e ka kritikuar pushtetin lokal se ka dështuar në realizimin e projekteve për ndriçimin publik.

Sipas LDK-së,  ndriçimi që është përuruar nga pushteti lokal, një pjesë e tyre është jashtë funksionit.

Komunikata e plotë e LDK-së në Prizren:

Ndriçimi publik ka qenë çështja me të cilën, qeveria lokale e Prizrenit, është mburrë aq shumë, pothuajse çdo ditë, që katër vite pushtet.

Meqenëse nuk ja dilnin të realizonin asnjë projekt madhor të hajrit, sa herë i varnin 5-10 llampa ndriçuese diku, e bënin temë mediale, sidomos ne rrjetet sociale, aq sa, siç thotë populli, veç që s’na fusnin gishtin në sy për të thënë, “hej shiko se çfarë bëmë!”

Turma e militantëve të paguar, aktivizonin profilet e tyre false, për të bërë propagandë sikur këta e kanë shpikur ujin e nxehtë.

Por e vërteta qëndron ndryshe, as këtë punë, asnjëherë nuk kanë arritur ta kryejnë me sukses. Rrjeti i ndriçimit publik, ka pasur e vazhdon të ketë probleme, si rezultat i mosinteresimit të pushtetit për tu kujdesur për ta mirëmbajtur.

Shumë llampa me ditë e javë të tëra mbesin jashtë funksionit, në rrugët qendrore e në periferi të qytetit të Prizrenit.

Shto këtu edhe faktin e egzistencës nëpër rrugë të numrit të madh të qenëve endacak, me të cilët ky pushtet, gjithashtu, ka dështuar të merret, padyshim se në vazhdimësi ka ngjallur frikë e traumë tek qytetarët sa herë mbrëmjeve e natën vonë, nëpër terr detyrohen të lëvizin.

Zgjedhjet e vjeshtës do të jenë rast i mirë për prizrenasit që të tregojnë se nuk mashtrohen lehtë me propagandë boshe, siç pretendojnë zyrtarët në pushtet dhe partia prej nga vijnë ata, dhe se me votën e tyre, besojmë do ta ndëshkojnë këtë kabinet dembelesh, të paaftësh e të papërgjegjshëm karshi nevojave të qytetarëve, madje edhe ato nga infrastruktura elementare.
Prizren
28.07.2021
P.s: Fotot tregojnë se në cfarë gjendje e kanë lënë rrjetin e ndriçimit publik në shumë zona të qytetit.

Mund të jetë një imazh i ambiente të jashtme dhe pemë
Mund të jetë një imazh i pemë dhe rrugë

Më Shumë

Kështu mund të aplikoni për shtesat prej 170 euro për lehonat dhe fëmijët

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, ka shpjeguar mënyrën se si mund të aplikohet për shtesat prej 170 euro për lehonat dhe...

Pas bukës, rriten çmimet edhe në kafe e restorante

Të ulesh në kafe apo të drekosh në një restorant tashmë kushton më shtrenjtë. INSTAT bëri të ditur se indeksi i Çmimeve të konsumit,...

Përurohet Memoriali i Heroit Besim Ndrecaj

Të mërkurën me rastin e shënimit të Ditës së Dëshmorëve të Komunës së Prizrenit, është bërë edhe përurimi i memorialit kushtuar heroit të kombit,...

Adem Mikullovci, artisti që gjithë jetën ia kushtoi popullit të Kosovës

Viti i kaluar duket sikur erdhi vetëm për të marrë artistët më të mirë që kishim. Më 15 shtator 2020, pikërisht sot para një...

Haskuka thotë se janë të gatshëm të fillojnë mësimin në çdo formë

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, tregon se si komunë  janë të gatshëm të fillojnë mësimin në çdo formë. “Duke pasur parasysh situatën e krijuar nga...

Kuteli, ylli që shndriti letrat shqipe

Mjeshtri i realizimit magjik, rrëfimtar i shkëlqyer, përkthyes i majave të letërsisë botërore; njëherësh edhe studiues dhe financier me kontribute të mëdha për ngritjen...

Përfundon gjykimi ndaj ish-drejtorit të Urbanizmit në Prizren

Pas dhjetë seancave gjyqësore të mbajtura, ka përfunduar shqyrtimi gjyqësor ndaj ish-Drejtorit të Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor Nijazi Kryeziu, i cili në Gjykatën Prizrenit...

Haskuka: Kërkoj mandatin e dytë, për ta bërë Prizrenin qendër të zhvillimit ekonomik

Kryetari aktual i Prizrenit, dha kandidati i VV-së, për zgjedhjet e 17 tetorit në këtë komunë, Mytaher Haskuka, ka thënë se ai kërkon mandatin...

Quni thotë se do t’ia kthejë dinjitetin Prizrenit

Kandidat për kryetar të komunës së Prizrenit nga LDK-ja, Anton Quni, tha se është i pakënaqur me menaxhimin e pandemisë, prandaj është i gatshëm...

Tension dhe përplasje në eventin që i bëri bashkë Noizyn dhe Meriton Mjekiqin

Mbrëmë u mbajtë një event në Tiranë në “Albulena Fight Night”. Përpos meçit mes Ervis Bicit dhe Abdul Kassimit, të ftuar ishin edhe Noizy me...

Ancelotti: Kjo skuadër e Real Madridit do të luftojë për gjithçka

Carlo Ancelotti ka theksuar se objektivi i Real Madridit në këtë sezon është të luftojë për Ligën e Kampionëve. Trajneri italian hezitoi të favorizojë ndonjë...

Shaqir Totaj: PDK-ja në Prizren është mobilizuar për fitore

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, ka vazhduar takimet me strukturat e partisë në nëndegën e Korishit dhe Malësisë së Re. Totaj...

Ngjarja e paralajmëruar për sot në Prizren

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Administratës, Osman Hajdari bëjnë lansimin e regjistrit elektronik të procedurave...

Spitali i Prizrenit, 123 pacientë po trajtohen me Covid-19

Po vazhdon të bie numri i pacientëve që po kërkojnë spitalizim në klinikat COVID-19 të QKUK-së dhe spitaleve të përgjithshme, thuhet në raportin ditor...

Baggio: Futbolli ka nevojë për rinovim, por nuk duhet të harrojmë se i përket njerëzve

Roberto Baggio është një nga futbollistët italianë më të adhuruar nga tifozët. “Bishtaleci Hyjnor”, fitues i Topit të Artë në 1993-shin, ka dhënë një...

A duhet të testohen nxënësit para fillimit të vitit të ri shkollor? – flasin nga komuniteti i arsimit

Nëse institucionet shëndetësore në vend rekomandojnë që të bëhet testimi i nxënësve ndaj Covid-19 para fillimi të vitit të ri shkollor, komuniteti i arsimit...

Lajmet e Fundit