25.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

LDK përgatitet për shkarkimin e Isa Mustafës

IsaMustafa-LDKStrukturat e brendshme të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) po përgatisin një kongres të jashtëzakonshëm të kësaj partie, menjëherë pas zgjedhjeve të 8 qershorit, me të vetmin rend dite, zëvendësimin e Isa Mustafës.

Në javët e fundit janë shtuar zërat e pakënaqur brenda LDK-së, pasi vlerësojnë se Mustafa nuk ka energjinë as vullnetin e duhur për t’i bërë ballë fushatës së liderit të PDK-së, Hashim Thaçi, i cili është futur në garë për të fituar edhe mandatin e tij të tretë si kryeministër.

“Mustafa, me dy tre individë rreth tij, të cilët në zhargonin popullor po i quajmë servilë, tashmë ka bërë marrëveshje me liderin e PDK-së për ta bashkë-qeverisur Kosovën pas zgjedhjeve të 8 qershorit, prandaj nuk po përpiqet sa duhet për ta rrëzuar Thaçin nga pushteti”, ka thënë për lajmi.net, me kusht anonimiteti, një zyrtar i lartë i partisë kryesore opozitare në vend.

“Po ashtu, konsiderojmë se pas arrestimeve të bashkëpunëtorëve të ngushtë të Mustafës në komunën e Prishtinës, ekziston një dosje e EULEX-it edhe për Mustafën, çka rrezikon të rezultojë në një aktakuzë apo arrestim eventual të tij, menjëherë pas zgjedhjeve”, ka shtuar burimi.

Pretendentët e interesuar për ta zënë pozitën e Mustafës në parti, pas shkarkimit eventual të tij, janë tre figurat me më shumë influencë dhe kontakte brenda partisë: Fatmir Sejdiu, Sabri Hamiti dhe Lutfi Haziri.

Sipas këtij burimi, njëri nga tre figurat që përpiqen ta zënë vendin e Mustafës do ta iniciojnë nismën për kongres të jashtëzakonshëm.

Sabri Hamiti është një ndër personalitetet më të shquara akademike dhe politike të Kosovës dhe vjen pikërisht nga zona e Llapit që ka më së shumti mbështetës të LDK-së.

Nga Llapi është edhe Fatmir Sejdiu, ish-kryetari i LDK-së, i cli ndihet ende i tradhtuar nga mënyra se si Isa Mustafa ia morri lidershpin e partisë.

Pretendentë potencial gjithashtu është edhe Lufti Haziri, i cili për t’u projektuar si trashëgimtari i lidershipit të LDK-së, kohëve të fundit është bërë shumë më aktiv dhe ka ashpërsuar retorikën kundër liderit të PDK-së, Thaçi.

Më Shumë

Arrestohen tre persona në Malishevë për posedim të armëve: Konfiskohet një pistoletë me 6 fishekë

Dje, në Malishevë janë arrestuar tre të dyshuar për përfshirje në veprime kriminale. Gjatë aksionit policor është konfiskuar një pistoletë me 6 fishekë të kalibrit...

Policia shqipton mbi 1 mijë e 700 gjoba në trafik brenda 24 orëve

Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 1745 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe kohore janë evidentuar...

Lajmet e Fundit