18.8 C
Prizren
E hënë, 3 Tetor, 2022

Libri “Dèjá vu” në 69-vjetorin e “Rilindjes”

Esad Dujaka-Deja vuNë ditëlindjen gjashtëdhjetenëntë të gazetës së parë shqipe në Kosovë, “Rilindja”, ish-gazetari i kësaj të përditshmeje Esad Dujaka, sjell librin e dytë të tij me titull “Dèjá vu”. Ky vëllim përmban gjashtëdhjetë shkrime autoriale që kanë trajtuar pushtetin serb mbi shqiptarët, e që janë botuar shumë kohë më parë në të përditshmet e Kosovës.

Recenzenti i librit të Dujakës, Ruzhdi Panxha theksoi se guximi, largpamësia dhe përkushtimi i pashoq e karakterizojnë autorin e librit “Dèjá vu” në trajimin e çështjeve më të ndjeshme të kohës që i kaloi populli i shqiptar i Kosovës në gjysmën e dytë të shekullit XX.

Auturi i librit, Esad Dujaka, ndërkaq, tregoi se ka gjurmuar me muaj të tërë në arkivin shtetëror të Kosovës për të gjetur mbi njëqind artikuj të ndryshëm që kryesisht trajtojnë tematikën e përplasjeve në mes të shqiptarëve dhe serbëve.

Artikujt e përmbledhur në “Dèjá vu” janë botuar në gazetën “Zëri i Rinisë”, “Rilindja”, “Bujku”, “Kosova Sot”, pastaj në gazetën austriake ‘Der Standard’ si dhe në “Nasha Borba” të Beogradit.

Autori Dujaka kaloi 45 vjet punë aktive në gazetari, prej vitit 2000 është pjesë e RTV 21.

Më Shumë

PDK paralajmëron kallëzim penal ndaj ministrit Murati – i jep afat deri të entjen t’i ekzekutoi pagat e mësimdhënësve

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri ka paralajmëruar kallëzim penal ndaj ministrit të Financave, Hekuran Murati nëse nuk i ekzekuton pagat për...

Apeli e kthen në rigjykim rastin e ish-rektorit të Universitetit të Prizrenit, Ramë Vataj

Gjykata e Apelit e ka anuluar vendimin e Gjykatës Themelore në Prizren, duke e kthyer në rigjykim rastin ndaj ish-rektorit të Universiteti të Prizrenit...

Lajmet e Fundit