19.8 C
Prizren
E enjte, 30 Maj, 2024

Liderët takohen nesër për FAK-un

Thaci, mustafa,pacolliKryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka deklaruar se nesër do të takohen me subjektet politike të pozitës e opozitës për të marr vendim të përbashkët për themelimin e Forcës së Armatosur të Kosovës.
Kryeministri Thaçi në mbledhjen e Qeverisë, tha se themelimi i FAK ështëi domosdoshëm dhe një shans historik për Kosovën.

“Një shans i tillë i humbur do të ketë pasoja për shumë vite për të ardhmen e FAK-ut. Andaj është momenti që të veprojmë të gjithë të bashkuar”, ka pohoi kryeministri i vendit.

Ai edhe njëherë i ftoi të gjithë spektrin politik që të marr guximin dhe të dal mbi çdo interes partiak, grupor e elektoral për të votuar në mënyre unike për themelimin e FAK-ut.

“Ftoj që vendimi për themelimin e FAK -ut të mos politizohet. Këtë shans historik nuk mund ta humbim për asnjë interes të ngushtë politik, asnjë forcë politike nuk ka të drejtë të vë kushte politike për themelimin e FAK-ut. Duke votuar për FAK-un, votohet për shtetin e Kosovës jo për Qeverinë”,pohoi Thaçi.

Ai ndër të tjera tha se vendimin e Kuvendit për themelimin e ushtrisë së Kosovës përveç qytetarëve të vendit po e presin dhe SHBA, BE dhe NATO.

“Pres qënesër të vendosim në mënyrë unike për themelimin e FAK-ut”, ka thënë ai.

Më Shumë

Lajmet e Fundit