2.8 C
Prizren
E hënë, 30 Janar, 2023

Lilburni dhe Suhareka fillojnë realizimin e aktiviteteve të përbashkëta në arsim dhe kulturë

Kuqi shbaNjë ditë pas nënshkrimit të binjakëzimit, Lilburni dhe Suhareka, kanë filluar aktivitetet për jetësimin e synimeve të përbashkëta në lëminë e arsimit dhe kultures në mes të këtyre dy qyteteve.

Delegacioni nga Suhareka në përbërje kryetari i Komunës, Blerim Kuçi, Fadil Elshani, drejtor i Gjimnazit “Jeta e re”, Pal Baftiaj, përfaqësues i Caritasit, Bedri Berisha, profesor i Gjuhës Angleze dhe Berat Gegaj, drejtor i OJQ Kosovo Parneters, fillimisht u takua me drejtues të shkollës së mesme “Providence Academy”në Lilburn.

Në këtë takim ata kanë diskutuar për fillimin e bashkëpunimit për regjistrimin e nxënësve të Suharekës, për një muaj studim dhe për mbështetjen e programit nga të gjitha palët e përfshira: Komuna e Suharekës, Qyteti i Lilburn-it, OJQ “Kosovo Partners” dhe komuniteti i Grace-it.

Kryetari Kuçi dhe kryetari Crist, kanë zhvilluar një takim shumë të frytshëm me presidentin e “Kolegjit Gëinnet” dr. Anthony Pinter, ku me këtë rast kryetarëve i’u konfirmua regjistrimi i dy nxënësve të Suharekës për vijimin e studimeve të plota në këtë kolegj me kushte lehtësuese dhe shumë të favorshme.

Nxënësit të cilët do të vijojnë këto studime janë: Joni Elshani dhe Flurim Aliu. Poashtu, Dr. Pinter dhe dy kryetaret diskutuan rreth mundësive të bashkëpunimit në të ardhmen në fushën kulturore/arsimore në mes Gjimnazin “Jeta e re” dhe “Kolegjit Gëinnet”, përmes programeve një mujore dhe një vjeçare të shkëmbimit të studenteve në mes të dy institucioneve tona shkollore. Në ndërkohë kryetari Kuçi e ftoi dr. Anthony Pinter dhe përfaqësuesit të “Kolegjit Gëinnet” për të vizituar komunën e Suharekës./PrizrenPress.com./

Më Shumë

DOKUMENTI/ Si jepej leja për ushtrim prostitucioni gjatë Mbretërisë Shqiptare

Arkiva Shqip ka publikuar një dokument që tregon se si ushtrohej prostitucioni gjatë mbretërisë. Fillesat e prostitucionit në vend datojnë që në vitin 1910...

Shkak i një konflikti në rrjetet sociale, dy të mitur nga Malisheva rrahin një të mitur tjetër

Janë arrestuar dy të mitur në Malishevë pasi që kanë sulmuar fizikisht një të mitur tjetër. “Janë arrestuar dy të dyshuar të mitur meshkuj kosovar...

Lajmet e Fundit