26.8 C
Prizren
E diel, 16 Qershor, 2024

Si e priti Haziz Hodaj kryeministrin Thaçi?

Thaci ne GjonajShefit të grupit të këshilltarëve të LDK-së në Kuvedin e komunës së Prizrenit, Haziz Hodaj, i cili në LDK dhe në organin më te lartë komunal është përfaqësues nga fshati Gjonaj, i kanë dalë “telashe” për shkak të pjesëmarrës së tij në pritjen që banorët e Hasit, pra edhe të fshatit Gjonaj ia bënë fundjavën që shkoi kryeminstrit të Kosovës, Hashim Thaçit, kur me disa bashkëpunëtorë të tij erdhi në këtë zonë për t’iu uruar hasjanëve dy komunat e reja, një në Rogovë dhe tjetra në Gjonaj.

Bashkëpartiakë të Hodajt kanë thënë se ai nuk ka qenë dashtë të merrte pjesë në një ceremoni dhe pritje aq solemne për kryetarin e PDK-së,për fatin se kjo vizitë kishte qëllime fushate, kurse në një të përditshme, përmes një shkrimi, Hodajt i është bë edhe pyetja “Je me ne, apo me arushën ?” Që ti jep arsyet dhe sqarimet e tija pse edhe ai, si kuadër i LDK-së ishte në këtë pritje ku edhe e morri fjalën, Hodaj ka botuar në faqen e tij të Facebook-ut tërë tekstin e fjalës së tij në këtë takim me kryeministrin Thaçi, kurse në interesimin e “Zërit” që ta sqaroi pjesëmarrjen dhe fjalimin e tij në këtë takim, Hodaj të martën ka theksuar se Hashim Thaçin në Gjonaj e ka pritë si kryeministër të Kosovës, e asesi si kryetar të një partie politike.

“Unë jam përfaqësuesi i fshatit Gjonaj, jam ai që kam kërkuar komunë edhe njëherë, ndërsa ai është kryemnistër i vendit. Në këtë relacion kanë qenë të gjitha kontaktet. Ju e keni edhe fjalen time të botuar për këtë rast në facebook. Natyrisht që ai ka ardhur me e përuru komunën e re në Gjonaj dhe kam qenë i obliguar që ta falënderoj për refleksionin pozitiv që e ka pas ndaj kërkesës sonë. Kjo ka qenë e tëra”, ka thënë Hodaj duke shtuar se edhe ai ka kërkuar themelimin e komunës në Gjonaj,por siç thitë ai, pa i shkel ligjet përkatëse, pa e shkel Kushtetuten.

Kuvendari i LDK-së në KK-në e Prizrenit, Haziz Hodaj, ka pohuar se njëherë ka qenë në shënjestër të PDK-së në lokalitetin e Hasit, kurse pastaj kanë pasuar edhe goditjet nga ithtarët e LDK-së. “Të gjtha këto unë i marr të natyrshme,sepse edhe unë unë jam njeri publik dhe shpresoj se e kam krijuar një imunitet edhe ndaj këtyre goditjeve që nuk janë të rralla dhe nuk janë pa një qëllim”, ka thënë për “Zërin” Hodaj, i cili në pyetjen tonë se mos për këtë çështje kishte ndonjë vërejtje edhe nga qendra e LDK-së, ka theksuar se deri më tash, pos disa fjalëve të thëna shkarazi, për këtë rast askush nuk i ka thënë asgjë.

Një koleg i tij partiak, me të cilin Hodaj vazhdimisht ulet afër nëpër seancat e KK-së, Xhavit Ukaj, përmend Fcebook ia ka tërhequr vërejtjen menjëherë për pritjen që ia ka bë Thaçit në Gjonaj. “Pritja nga ana juaj e tepërt, sikur të ishte një kryeministër i LDK-së”, ka shkruar Ukaj duke rikujtuar se kryeministri i Kosoves ka qenë edhe fshatin Piranë dy herë për korrje, por asnjëherë nuk i është bërë një pritje e tillë për shkak se ai edhe fushatën e korrjeve e ka përdor për fushatë zgjedhore dhe nuk do ta presim edhe poqëse Piranes ia jep edhe Republikën e jo se jo komunën, e cila po iu ipet vetëm për hir të fushatës zgjedhore”, i ka shkuar Uka kilegut të tij, Haziz Hodajt.

Më Shumë

Përurohet Shtegu i Lirisë “Pashtriku”

Në kuadër të aktiviteteve shtetërore në shënim të 25-vjetorit të çlirimit të vendit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, mori pjesë në përurimin...

U shënua manifestimi tradicional poetik “Ditët e Lidhjes” në Prizren

Shoqata për Kulturë dhe Art "Fidani" – Prizren organizoi sot manifestimin e 31-të tradicional poetik "Ditët e Lidhjes". Ky aktivitet u mbajt për të...

Lajmet e Fundit