26.8 C
Prizren
E hënë, 5 Qershor, 2023

Limaj: PDK e LDK nuk kanë të drejtë kufizojnë sovranitetin

Kreu i NISMA-s Fatmir Limaj në një postim në Facebook ka dalë përsëri kundër krijimit të Gjykatës Speciale duke i akuzuar LDK dhe PDK’në se po e kufizojnë sovranitetin e vendit

Postimi i plotë i Limajt:

Drejtuesit e institucioneve dhe partnerët e koalicionit duhen të qeversin vendin me kompetencat që ju jep ligji, ky është mandati që ju është dhën atyre nga qytetaret.

Ju, e askush tjetër nuk ka as kompetenc, e as mandat të negocioj për kufizimin apo bartjen sovranitetit të shtetit.

Krijimi i të ashtuquajturave grupe teknike dhe politike për këtë çështje është anti kushtetues dhe jo legjitim.

Kush ju dha juve të drejt të krijoni kto grupe për të negociuar sovranitetin e shtetit tonë?

Me numrat (shumicën) në parlament ju keni legjimitet të qeverisni në kuadër të sistemit kushtetues e politik të vendit, e ju dhe askush duke u mbështet dhe duke u thirr në numrat (shumicën) e votave në parlament nuk ka mandat e as legjitimitet që me amandamentime kushtetuse ta shkelni dhe ta kufizoni sovranitetin e shtetit.

Këtë do mund ta bënte vetëm populli përmes referendumit.

Po e përsëris juve si koalicion, populli ju ka dhën mandat me qeverisë me vendin, e jo me ja t’kurr sovranitetin e shtetit.

Më Shumë

Macron: Javët në vijim do të kemi vendime të qarta për situatën në Kosovë

Presidenti francez Emmanuel Macron tha të enjten se kishte folur me kancelarin gjerman Olaf Scholz dhe se të dy kishin diskutuar dhunën aktuale në...

Pas gjashtë javësh përfunduan vizitat sistematike të 6 800 nxënësve në 52 shkolla të Prizrenit

Pas gjashtë javësh intensive kanë përfunduar vizitat sistematike të 6 800 nxënësve në 52 shkolla të menaxhuara nga Drejtoria Komunale e Arsimit, në tri...

Lajmet e Fundit