19.8 C
Prizren
E diel, 14 Korrik, 2024

Liria turke bie sërish pasi Erdogan deklaroi largimin e ambasadorëve të 10 vendeve

Lira turke ka rënë në nivel rekord ndërkohë që përplasjet e fundit diplomatike me Shtete e Bashkuara dhe qeveri të tjera, kanë bërë që tregtarët ta shesin valutën që ndodhet në vështirësi. Lira u tërhoq me 2.5% ditën e Hënë, në një tregti me likuiditet të ulët, duke prekur një rekord të ri të ulët për të tretën ditë, në 9.7500 kundër dollarit.

Valuta, nën presion nga ulja surprizë e normave të interesit nga banka qendrore javën e kaluar, u shit përsëri pasi presidenti Recep Tayyip Erdogan tha në fundjavë se ambasadorët e 10 vendeve nuk janë më të mirëpritur, pasi kërkuan lirimin e një kritiku të theksuar të qeverisë. Investitorët po presin për Ministrinë e Jashtme në Turqi që ta bëjë lëvizjen zyrtare.

Presidenti Erdogan është përpjekur prej kohësh të shfaqet si një mburojë e vendit të tij kundrejt fuqive armiqësore të huaja, për të tërhequr votuesit nacionalistë.

Thirrjet e tij për të përjashtuar ambasadorë të vendeve përfshirë SHBA, Gjermani dhe Francë, prej kërkesave për lirinë e filantropit dhe biznesmenit Osman Kavala, përkon me sondazhet që tregojnë se mbështetja për të po bie, prej rritjes së kostove të jetesës. Lira turke ka humbur 24% të vlerës kundër dollarit këtë vit, duke u bërë nga performuesit më të dobët tek valutat e tregjeve në zhvillim./Scantv

Më Shumë

Së shpejti kërkesa për paraburgim ndaj shtetasi turk që dyshohet se theri për vdekje 26-vjeçarin në Prizren

Një 26-vjeçar nga Prizreni, ka vdekur si pasojë e plagëve të marra nga thika. Lidhur me ngjarjen tragjike si i dyshuar është ndaluar një shtetas...

Nagavci: Për herë të parë do ndahen bursa vjetore për studentët që regjistrohen në programet “Gjuhë shqipe” dhe “Letërsi shqipe”

  Ministrja e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arbërie Nagavci, ka bërë të ditur se do të ndajnë burse në vlerë të 1 mijë eurove për...

Lajmet e Fundit