-4.2 C
Prizren
E mërkurë, 8 Shkurt, 2023

Lunaçek e zhgënjyer me Qeverinë e re

UlrikeLunacekEuro-deputetja dhe zëvendëspresidente e Parlamentit Evropian Ulrike Lunaçek është e zhgënjyer nga Qeveria e re.

Lunaçek në një konferencë për media gjatë qëndrimit të saj në Prishtinë, tregoi se ndihet e zhgënjyer nga Qeveria e re për faktin se nga 21 poste ministrore, vetëm dy janë femra.

“Ka pasur premtime nga Isa Mustafa dhe Hashim Thaçi që në Qeverinë e ardhshme do të ketë më shumë femra. Nevojitet një përmirësim dhe ky është një zhgënjim”, tha Lunaçek, përcjell Express.

Ajo tha se ka takuar Kryetarin e ri të Kuvendit, Kadri Veselin, dhe shefin e diplomacisë Hashim Thaçin, po ashtu tregoi se nga këta dy ajo ka kërkuar debat më dinamik në Parlament.

Lunaçek tha se nga kjo Qeveri e re ajo pret vende të reja të punës, dhe i kërkoi ‘pushtetasve’ ta kthejnë besimin te të rinjtë të cilët po largohen nga Kosova.

“Dhe në këtë mënyrë mund të ndikohet në liberalizimin e vizave”, tha Lunaçek.

Ndërsa sa i përket korrupsionit, Lunaçek tha se nuk ka parë ndonjë përparim nga Qeveritë e vjetra, dhe pret që kjo Qeveri e re punojë më shumë rreth zhdukjes së korrupsionit.

Më Shumë

Gjykimi ndaj ish-rektorit Vataj/ Aprovohen propozimet e palës së dëmtua

 Në Gjykatën Themelore në Prizren, të mërkurën, në gjykimin ndaj ish- rektorit, Ramë Vataj, i dëmtuari Vehbi Miftari ka propozuar si dëshmitar Artan Dermakun...

MASHTI rishikon udhëzimet për licencimin dhe performansën e mësimdhënësve

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHTI), është duke i rishikuar dy udhëzime administrative që kanë të bëjnë me licencimin dhe vlerësimin e...

Lajmet e Fundit