12.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Prill, 2023

Malisheva në përkrahje të pa rezervë për vëllezërit në Shqipëri

Komuna e Malishevës, gjatë natës së mbrëmshme i ka dërguar ndihmat e para për banorët e Thumanës, atje ku tërmeti i djeshëm ka marrë jetë njerëzish dhe ka shkaktuar dëme të mëdha, duke i lënë banorët pa strehë mbi kokë. Gjatë ditës së djeshme, janë vendosur kontaktet zyrtare me këtë komunë dhe janë dërguar ndihmat e para, ndërsa nevojat e banorëve janë të mëdha, në ushqime, sidomos në ushqim për fëmijë, batanije dhe dyshekë.

Këto nevoja i ka paraqitur mbrëmë, nënkryetari i Komunës së Thumanës, Ilir Loci, gjatë bisedës me nënkryetarin e Komunës së Malishevës, Hajdin Berisha, zyrtarin për menaxhimin e emergjencave, Halit Mazreku dhe drejtorin komunal të inspektoratit, Dibran Kastrati, të cilët, së bashku me kompaninë “Flamuri”, i kanë dërguar ndihmat e para në Thumanë.

Edhe kryetari i Bashkisë së Krujës, Artur Bushi, e ka falënderuar Komunën e Malishevës, për dërgimin e ndihmave dhe për interesimin e kujdesin e treguar. “Faleminderit dhe qofshi të bekuar”, ka deklaruar kryebashkiaku i Krujës, Artur Bushi.

Gjatë ditës së sotme pritet të grumbullohen dhe të dërgohen ndihma të tjera, pasi kompanitë vendore dhe qytetarë të shumtë, kanë shprehur gatishmërinë e tyre për të ofruar mbështetje për vëllezërit dhe motrat në Shqipëri. Këto ndihma do të grumbullohen në shtëpinë e kulturës në Malishevë, ndërsa për transportimin e tyre, është deklaruar kompania “ISP-Broadcast”, e cila në bashkëpunim me komunën, do të siguroj transportin.

Më Shumë

Bën dasmën 500 mijë dollarë, mjeku nga Korça tregon historinë e bukur të dashurisë me indianen

Mjeku korçar është bërë shumë i njohur në rrjet, pasi ka bërë një dasmë tradicionale indiane, e cila ka kushtuar plot 500 mijë dollarë. Në...

Aksidentohen tri vetura në Prizren, katër të lënduar

Katër persona janë lënduar dje në një aksident trafiku në Prizren. Në aksident janë përfshirë tri vetura , përcjell “PrizrenPress”. https://prizrenpress.com/asociation-loyola-gymnasium-shpall-konkurs-per-regjistrimin-e-nxenesve-te-rinj/ Rr. Enver Hadri , Prizren 28.03.2023-17:42...

Lajmet e Fundit