25.8 C
Prizren
E premte, 22 Shtator, 2023

Malishevë: Sot fillojnë ligjëratat për vetëdijesimin e njerëzve kundër etheve hemorragjike

Në kuadër të zbatimit të masave parandaluese kundër Etheve Hemorragjike Krime Kongo (EHKK), nga sot (e mërkurë) do të nisë mbajtja e ligjëratave vetëdijesuese për rrezikun nga thumbimi i rriqrave të cilat e bartin virusin EHKK.

Ligjëratat do të mbahen në shkollat e fshatrave Llazicë dhe Balincë, ndërsa këto ligjërata do t’i mbajnë profesionistët e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF) “Dr. Shpëtim Robaj” në Malishevë.

Mbajtja e ligjëratave për vetëdijesimin e njerëzve është pjesë e masave parandaluese të EHKK-së dhe organizohen në bashkëpunim me Këshillim Komunal për Menaxhimin e EHKK-së në Malishevë.

“Askush nuk mund ta kopjojë Messin”, thotë bashkëlojtari i tij

Futbollisti Robert Taylor të cilit i është kërkuar të jetë shembull në ekipin e tij, Inter Miami pasi Lionel Messit do t’i jepet një...

Rritet çmimi i naftës për 10 centë, ankohen fermerët

Çmimet e derivateve të naftës u rriten për afro 10 centë në ditët e fundit. Më së keqi këtë situatë përballen bujqit, të cilët...

Lajmet e Fundit