-0.2 C
Prizren
E mërkurë, 29 Mars, 2023

Mamushë:Rritja e çmimit të vajit shtyn fermerët të mbjellin luledielli

Çmimi i lartë i vajit të lulediellit ka nxitur një familje në Mamushë që të mbjellë 32 hektarë me këtë kulturë. Kjo familje pret rendiment të lartë dhe cilësi nga kjo kulturë.

 

Në rajonin e Prizrenit rëndomtë mbillen shumë lloje të kulturave bujqësore, por jo edhe luledielli.

Me këtë bimë rrezikoi të eksperimentojë familja Morina nga Mamusha.

Kjo familje mbolli mbi 30 hektarë më këtë kulturë . Nëse luledielli në Mamushë do të japë rendiment dhe cilësi të mirë, do ju propozohet edhe fermerëve të tjerë , thotë për RTK drejtori i bujqësisë Ruzhdi Mazreku .

‘Në planifikimin e vitit të ardhshëm kjo kulturë do të futet në listën e subvencioneve dhe së bashku me ministrinë e bujqësisë do të subvencionohen edhe kultivuesit e tjerë, tha Mazreku.

 

 

Më Shumë

Humbjet milionëshe të Trustit Pensional

Trusti Pensional i Kosovës vazhdon të mbetet pa bord drejtues. Komisioni për përzgjedhjen e anëtarëve të bordit nuk ka kthyer përgjigje për Radio Kosovën...

Arrestohet një person në Rahovec, dyshohet se në gjendje të dehur e ka sulmuar fizikisht gruan e tij

Një person është arrestuar dje në fshatin Xërxë të Rahovecit pasi dyshohet se nën ndikimin e alkoolit e ka sulmuar fizikisht bashkëshorten e tij. Viktima...

Lajmet e Fundit