14.1 C
Prizren
E martë, 13 Prill, 2021

Manchester City përballë triumfit të katërfishtë

Micah Richards

Në të kaluarën, kur Manchester City arrinte në fazën e eliminimit direkt në Champions League, mendimi i parë që të vinte ishte: çfarë do shkojë keq kësaj radhe?

Jo më. Mentaliteti që kanë treguar lojtarët e Pep Guardiola këtë sezon, është një ndër arsyet pse unë mendoj se kësaj radhe do të jetë ndryshe, sikurse edhe stili i ndryshëm i lojës.

Në vitet e shkuara, City është eliminuar nga ekipe që duhet t’i eleminonte lehtë: Monaco, Tottenham, dhe verën e kaluar, Lyon.

Përveç gabimeve qesharake, City ndonjëherë ka paguar çmimin e madh të eliminimit, për shkak të ndryshimit të stilit të lojës nga ai i Premier League, me Pep që shpesh është akuzuar se i stër-mendon gjërat dhe mënyrën e përballjes me kundërshtarin.

Ka pasur edhe ndeshje kur ky sistem ka funksionuar, për shembull në fitoren në “Santiago Bernabeu” përballë Real Madrid, para 12 muajsh, në këtë fazë garash.

Këtë herë, formacioni që kanë përdorur përgjatë serisë prej 18 ndeshjeve të fituara, do të thotë se ata i kontrollojnë ndeshjet dhe kanë stabilitet në mbrojtje. Prandaj s’kanë nevojë të ndryshojnë asgjë.

Përkundrazi, City duhet të dalë në fushë me të njëjtin qëndrim dhe vetëbesim që ka çdo javë edhe në paraqitjet në Europë, duke filluar nga ndeshja e parë ndaj Borussia Monchengladbach, në 1/16 e finales.

A është ky viti në të cilin do ta fitojë këtë ligë për herë të parë? Të jem i sinqertë, kur e shikoj skuadrën gjerma dhe të tjerat pjesë e garës dhe nivelin me të cilin luajnë, nuk gjej arsye për të pasur frikë. Përkundrazi.

Në vend se City t’i ketë frikë skuadrat dhe lojtarët kundërshtarë, gjë që mund të ketë ndodhur në të shkuarën, këtë vit mendoj se të gjithë do të kenë frikë të përballen me këtë skuadër.

A mund t’i fitojë City të gjitha?

City iu kthehet ndeshjeve në Champions League duke qenë 10 pikë larg nga pozita e dytë në Premier League, në çerekfinale të FA Cup, ku do të përballet me Everton dhe duke e patur të caktuar datën e finales ndaj Tottenahm, në kuadër të Carabao Cup, që do të luhet më 25 prill.

Njerëzit veçse kanë nisur të flasin për një triumf të katërfishtë dhe më pyesin “a mund kjo skuadër t’i fitojë të gjitha?”

Për mendimin tim, është ende herët t’i gëzohesh një mundësie të tillë.

E dimë se Pep Guardiola është fitues i shumfishtë dhe këtë e tregojnë trofetë që ka fituar me City dhe skuadrat tjera, por duke qenë realist, do të jetë shumë i vështirë triumfi në katër gara, jo vetëm për shkak të kundërshtarëve, por edhe për shkak të orarit të ndeshjeve, që do të jenë shumë të vështira në tre muajt e ardhshëm, nëse do ta ndjekin triumfin në secilin front.

Por, në anën tjetër, me një mesfushor si Kevin de Bruyne dhe një sulmues si Sergio Aguero që janë afër kthimit në gjendje për të luajtur në skuadrën e parë, vetëm mbrojtësi Nathan Ake mbetet i lënduar.

Fuqia e thellësisë së skuadrës do të jetë faktor i rëndësishëm në rezultatet e City, por Pep duket se është duke e menaxhuar këtë gjë goxha mirë – të gjithë duken të lumtur kur janë pjesë dhe kur nuk janë pjesë e skuadrës dhe gjëja më inkurajuese ndër të gjitha është se cilido që luan duket sikur luan në formën e tij më të mirë.

Pep kreu pesë zëvendësime në fitoren 1-0 ndaj Arsenal të dielën, pa dyshim duke e patur në mendje përballjen e të mërkurës në Budapest, por kjo nuk pati asnjë ndikim në nivelin e lojës të skuadrës.

Ai e ka adaptuar mënyrën se si luan City, sepse më parë ishte një skuadër që bënte presion të madh në fushë, vraponte shumë dhe luante me tempo të lartë.

Kjo gjë nuk mund të ndodhë në këtë sezon sepse do t’i harxhonte shumë lojtarët, kështu që në vend se të krijohen shumë mundësi, tani ideja është që “të lihet kundërshtari të vuajë për ta patur topin”.

Dhe, po funksionon. City nuk mundohet më që ta dërrmojë kundërshtarin, por e ngacmon vazhdimisht derisa të lodhet dhe ta gjejë mundësinë më të mirë për ta goditur.

Nuk ka më lëshime dhe megjithëse kjo skuadër nuk e dërrmon kundërshtarin siç bënin dikur formacionet e Pep Guardiola, është shumë më konsistente.

Lojtarët nuk duken aspak të lodhur, me gjithë numrin e madh të ndeshjeve që kanë luajtur në javët e fundit dhe shpresoj që kështu do të vazhdojnë. Do ta bënte dallimin, sidomos në Europë.

Shpesh kam menduar që skuadrat si Bayern Munich dhe Paris Saint-Germain kanë përparësi në këtë fazë të Champions League, sepse veçse e kanë siguruar pozitën e tyre në ligat kombëtare dhe mund të fokusohen në Champions, duke i lënë disa nga lojtarët të pushojnë.

City tani e ka këtë mundësi, meqë në ligë ka një distancë të mirë nga vendi i dytë, me shpresën që mund të përfitojë nga kjo situatë.

Më Shumë

9 të vdekur e 571 raste të reja me COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar gjithsej 4.351 mostra, prej të cilëve rezultojnë 571 raste pozitive. Raportohen 9 raste të vdekjes me SARS CoV-2...

Zyba: Jam takuar me deputeten e AAK-së nga Suhareka, folëm për çështjen e presidentit

Deputeti i Vetëvendosjes, Salih Zyba ka folur rreth akuzave nga kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, se ka qenë ‘sekser’ i votave për zgjedhjen e...

Basketbollistet e Bashkimit kalojnë në finale të plejofit

KBF Bashkimi është kualifikuar në finale të plejofit të Superligës së femrave në basketboll. Ekipi nga Prizreni, e ka mposhtur edhe në ndeshjen e dytë...

Rrëzohet në vendin e tij të punës një punëtor i ndërtimtarisë në Suharekë

Një rast tjetër i lëndimit në punë është raportuar gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë. Kësaj radhe në Suharekë. Gazeta Sinjali mëson se një...

Futbollisti gjerman me prejardhje nga Prizreni, Armen Dzaferi, shpreson se një ditë do të luajë për Kosovën

Armen Dzaferi luan në klubin e futbollit TSG Balingen të Gjermanisë. Ai është 16 vjeçar me prejardhje nga Prizreni. Dzaferi shpreson se një ditë do të...

Shaqir Hoti – emblema e muzikës shqipe

Si meastro të muzikës e njohën të gjithë Bacën Shaqë. Ka pak muzikantë vendorë zhanresh të ndryshme që s’kanë bashkëpunuar me të. U bë...

Sigal Prishtina ka shënuar fitore shumë të rëndësishme ndaj Bashkimit

Sigal Prishtina ka shënuar fitore shumë të rëndësishme ndaj Bashkimit 89:82 (22:13, 23:22, 23:28, 21:19), në kuadër të xhiros së 28-të në FIVE STAR...

Opozita e pakënaqur me një konkluzion të kryetarit, braktis seancën e Kuvendit të Prizrenit

Mbledhja e Kuvendit të Komunës së Prizrenit, të enjten, ka dështuar të mbahet në mungesë kuorumi. Anëtarët nga radhët e partive opozitare kanë braktisur...

Rukiqi tregon se kur do t’iu dalin paratë punëtorëve që janë ndikuar nga masat e reja

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, ka njoftuar se është takuar me Ministrin e Financave, Hekuran Muratin, me të cilin janë dakorduar...

Shtatë legjendat e muzikës që vdiqën në moshën 27 vjeçare

Ikona të shumta të industrisë së muzikës pësuan vdekje në moshë të re. Por, shumë nga ta rastisën që nga jeta të ndahen pikërisht...

“Pazaret me hetime”, prokurorja Gashi nga Prizreni: Është tendencë për të më diskredituar

Ervehe Gashi, prokurore e Krimeve të Rënda në Prokurorinë Themelore në Prizren, ka thënë se raportimet në medie për përfshirjen e saj në njërën...

Prizren: I kanosi nënën dhe motrën me vrasje, një muaj paraburgim

Gjykata Themelore në Prizren ka caktuar masën e paraburgimit prej një muaji  ndaj të pandehurit P.B., për shkak të dyshimit se ka kanosur nënën...

Alarmante: 93 raste të reja me Covid në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 642 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 80.132 raste, kurse...

14 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit në Kosovë, 685 raste

14 persona kanë vdekur në 24 orët e fundit në Kosovë nga COVID-19, ndërkaq janë regjistruar 685 raste. Këto rezultate kanë dalë nga 4.742 mostra...

Ylli mposhtë Sigal Prishtinën dhe kualifikohet për në gjysmëfinale

Golden Eagle Ylli ka shënuar fitore ndaj Sigal Prishtinës 70:87, duke u kualifikuar në gjysmëfinale të Final 8 të Ligës Unike. Përkundër se Sigal Prishtina...

Lëshimi i objektit pas skadimit të kontratës, Haskuka: Problem kemi vetëm me partitë opozitare

"VV veç e ka lëshuar objektin dhe po zhvendoset. Problemin e kemi vetëm me partitë opozitare në Prizren". Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka,...

Lajmet e Fundit