30.8 C
Prizren
E diel, 7 Gusht, 2022

Marrëveshja e pazbatueshme Kosovë-Shqipëri

Enver Hoxha, ministerKosova dhe Shqipëria nuk kanë filluar ende zbatimin e marrëveshjes për përfaqësim të përbashkët konsullor nëpër qytete të shteteve të caktuara, të nënshkruar gati dy vite më parë. Ministria e Punëve të Jashtme e arsyeton vonesën me faktin se në Shqipëri kishte një tranzicion politik, andaj edhe kjo u reflektua me zvarritje.

Ndërkaq burime të gazetës “Tribuna” thonë se ka edhe probleme financiare, sidomos nga ana e Shqipërisë që të niset me zbatimin e marrëveshjes. Të njëjtat burime thonë se mund të pritet që Tirana të shtojë eventualisht buxhetin për shërbimin konsullor e diplomatik vitin tjetër, në mënyrë që të mund të startohet.

Deri atëherë, qytetarët e të dyja vendeve nuk do të mund të shfrytëzojnë shërbimet që u ishin premtuar. Artan Behrami, zëdhënës dhe këshilltar i ministrit të Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj, ka thënë se fillimi i implementimit të kësaj marrëveshje është paraparë të startojë në konsullatën e Kosovës në Stamboll.

Më Shumë

Prizren, çel siparin edicioni i parë i Festivalit Ndërkombëtar i Teatrit në Ambient të Hapur

Mbrëmë në Prizren, filloi edicioni i parë i Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit në ambient të hapur, "PrizrenFest". Deri më 4 gusht 2022, në shtatë skena...

VIDEO/ Binjakët brazilianë ndahen me sukses me operacion

Binjakët brazilianë tre vjeçarë, që lindën të bashkuar në kokë, u ndanë pasi iu nënshtruan një operacioni 27 orësh në Brazil. Ata kishin të përbashkët...

Lajmet e Fundit