16.8 C
Prizren
E diel, 2 Tetor, 2022

Mbrojtja e Limajt, “habitet” me aktakuzën e EULEX-it

TomeGashi5-31Avokati i Fatmir Limajt, Tomë Gashii  i ka thënë “Rtklive”  se tanimë kjo praktikë e Eulex-it, që mbrojtja të informohet për aktakuzën përmes mediave dhe në orët e pasditës është bërë praktikë e përhershme.

” Në këtë orë të pasdites gjykata nuk punon dhe ne si mbrojtje nuk  kemi mundësi të marrim as aktakuzën dhe asnjë lloj informacioni zyrtar”, tha avokati i Limajt, Tomë Gashi.

Sipas tij, kjo praktikë e qëllimshme e Eulex-it, ka prapavijë të qartë për të dëmtuar palën mbrojtëse.

” Imagjinoni edhe ne jemi informuar përmes mediave sikurse të gjithë qytetarët e tjerë. Kjo përbën shkelje të drejtave bazë të akuzuarit”.

“Ne nuk kemi asnjë mundësi të komentojmë në mënyrë zyrtare aktakakuzën, pasi thjesht nuk e kemi. Na duhet të presim deri të nesërmen për të shkuar në gjykatë dhe për t”u njoftuar”, tha  Gashi.

Sipas tij, Limaj është marrë në pyetje vitin e kaluar për këtë rast.

”Ne si palë mbrojtëse, pretendojmë se është rasti i njejtë me çështjen e gjykuar që quhet çështja ” ministria e transporteve”. Akuza pretendon se është rasti i ri”, tha Gashi/rtklive/

Më Shumë

Latifi takon ministren Hajdari, flasin për investimet në Parkun Industrial në Opterushë

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, është takuar me ministren e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, me të cilën ka biseduar për...

Drejtoresha e Arsimit në Prizren mbanë sot konferencë për media

Drejtoresha e Arsimit në Prizren, Luljeta Veselaj-Gutaj, mbanë sot konferencë për media. Konferenca mbahet në orën 15:30, në Drejtorinë Komunale të Arsimit në Prizren. Konferenca mbahet...

Lajmet e Fundit