30.8 C
Prizren
E mërkurë, 15 Shtator, 2021

Me aktivitete të ndryshme u shënua Dita e Dëshmorëve në Prizren

Të mërkurën, me homazhe në varrezat e dëshmorëve në Landovicë, filluan aktivitetet për shënimin e Ditës së Dëshmorëve të Komunës së Prizrenit. Nahit Rexhepi, e përkujton me dhimbje por edhe krenari birin e tij të shtrenjtë, Hysenin, i cili u flijua për lirinë e Kosovës me rastin e shënimit të Ditës së Dëshmorëve të Komunës së Prizrenit.

Familjarë të dëshmorëve, invalid e veteran të UÇK-së, zyrtarë të lartë komunal dhe institucioneve të tjera , u mblodhën të mërkurën në varrezat e dëshmorëve në Landovicë, për të përkujtuar të rënët për lirinë e Kosovës me rastin e shënimit të Ditës së Dëshmorëvë të Komunës së Prizrenit.

Kreu i komunës, Mytaher Haskuka, tha se dëshmorët janë më meritoret që sot ne frymojmë lirshëm, dhe vepra e tyre duhet të jetë udhërrëfyes i një të ardhme më të ndritur të vendit për të cilen gjë duhet të janë të vetëdijshme edhe gjeneratat e reja se sa e vështirë ka qenë rruga drejt Lirisë.

Sekretari i degës së Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së në Prizren, Isa Berisha, tha gjithashtu se sot është një ditë e rëndësishme në përkujtim të atyre që nuk sakrifikuan asgjë nga vetja për çlirimin e vendit. Pas Landovicës, aktivitetet për shënimin e kësaj Dite kanë vijuar me homazhe në Monumentin e Lirisë para shtatores së, Remzi Ademaj dhe në Malësi të Re ku do të bëhet inaugurimi i Memorialit kushtuar heroit, Besim Nrecaj./TV Prizreni/

Më Shumë

“Po më dërgon mesazhe e foto provokative”, një femër në Prizren denoncon rastin e ngacmimit

Një femër në Prizren e ka raportuar dje në Polici, një rast të ngacmimit, shkruan Gazeta Sinjali. Siç mëson Sinjali, viktima ka deklaruar se një...

Deputeti i VV’së: Haskukën e penguan nga qendra që të punojë për Prizrenin

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Arbër Rexhaj, ka pretenduar se legjislatura e kaluar e ka penguar të vazhdojë punët e komunës kryetarin e Prizrenit, Mytaher...

Kritikohet Kylian Mbappe

Edhe pse dhuroi një paraqitje të mrekullueshme në sfidën e fituar 4-0 ndaj Clermont, Kylian Mbappé nuk u ka shpëtuar kritikave në Francë. Lojtari...

Vdes edhe një i ri nga COVID-19 në Suharekë

Infektimi me COVID-19, po ua merr jetën shumë personave, ndër ta edhe shumë persovae të moshës së re, raporton Gazeta Sinjali. Gjatë ditës së sotme...

FSK-ja e gatshme t’i lirojë objektet po u përkeqësua situata pandemike

Departamenti i Mjekësisë në ministrinë e Mbrojtjes janë të gatshëm të ofrojnë ndihmën e tyre në rast të rritjes së numrit të rasteve me...

Andin Hoti largohet nga PDK’ja

Kryetari i delegacionit të Kosovës në bisedime për çështje e personave të zhdukur, Andin Hoti i cili në mandatin e kaluar ishte pjesë Partisë...

Gastronomët paralajmërojnë largimin e arkave fiskale: Është mbushur kupa, s’kemi asnjë ndihmë

Qeveria e Kosovë nuk është koordinuar me Shoqatën e Gastronomëve për asnjë vendim të marrë sa i përket masave anti-Covid. Veton Zuka nga Shoqata e...

Ura në Bubël të Malishevës afër përfundimit

Në shumësinë e projekteve që janë duke shkuar drejt përfundimit, është edhe ura në fshatin Bubël të Komunës së Malishevës. Drjetori i Drejtorisë së Urbanizmit,...

Shtyhet mësimi edhe për dy javë

Procesi mësimor do të shtyhet edhe për dy javë, pra, nuk do të fillojë të hënën siç ishte paraparë. Këtë lajm e ka bërë të...

14 të vdekur nga Covid-19 në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se janë regjistruar583 raste pozitive dhe 14 raste të vdekjes dhe 1 mijë e 944 janë shëruar nga Covid-19. Këto...

Kështu mund të aplikoni për shtesat prej 170 euro për lehonat dhe fëmijët

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, ka shpjeguar mënyrën se si mund të aplikohet për shtesat prej 170 euro për lehonat dhe...

Fjalorthi arbëresh i shqipes së vjetër

Arbëreshët e Italisë, krenohen me trashëgiminë e madhe sa të pasur kulturore, që, mrekullisht e kanë përçuar brez pas brezi nëpër shekuj. Nga Komuna e...

Ndërron jetë 18 vjeçari që u lëndua nga rrëzimi i lisit mbi Marash të Prizrenit

Ka ndërruar jetë djaloshi 18 vjeçar E.Sh nga Prizreni, që pësoi lëndime nga rrëzimi i një lisi mbi Marash. Burime të TV Prizreni bëjnë të...

Kosova mposhtet nga Spanja, pavarësisht paraqitjes së mirë

Kombëtarja e Spanjës ka shënuar fitore ndaj Kosovës me rezultat 2-0, në kuadër të kualifikimeve për botëror “Katari 2022”. Golin e parë në ndeshje e...

Prizren, në gjendje të dehur kërcënon djalin e tij

Një person është arrestuar ditën e djeshme në Prizren, raporton PrizrenPress Sipas raportit të Policisë, i njëjti deri sa ishte nën ndikimin e alkoolit ka...

Dita e Cristiano Ronaldos

Sot është dita e Cristiano Ronaldos. Ylli portugez sot do ta bëjë rikthimin e tij në “Old Trafford” me Manchester Unitedin. “Djajtë e Kuq” përballen...

Lajmet e Fundit