26.8 C
Prizren
E mërkurë, 15 Shtator, 2021

Përurohet Memoriali i Heroit Besim Ndrecaj

Të mërkurën me rastin e shënimit të Ditës së Dëshmorëve të Komunës së Prizrenit, është bërë edhe përurimi i memorialit kushtuar heroit të kombit, Besim Nrecaj në fshatin Malësi e Re.

Pjesë e ceremonisë së përurimit të memorialit kushtuar heroit, Besim Nrecaj, ishin familjarë të dëshmorëve, qytetarë dhe përfaqësues të institucioneve të ndryshme nga Prizreni e Suhareka.

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, tha se heroi, Besim Nrecaj, është një ndër figurat e shquara që dëshmon se përpjekjet e shqiptarëve për liri e pavarësi dhe në shërbim të kombit nuk kanë rreshtur asnjëherë. Sekretari i degës së OVL të UÇK-së në Prizren, Isa Berisha, tha se akti heroik i Besim Nrecajt i cili vrau komandantin famëkeq serb Shoshkiq, ishte frymëzim për brezat e shumtë që kapen armët duke luftuar kundër agresorit të egër deri në çlirimin e Kosovës.

Ndërkaq, drejtori i Administratës në Prizren, Osman Hajdari, tha se ndërtimi i një memoriali të këtillë ka qenë më së i domosdoshëm, kushtuar përkujtimit të veprës së heroit, Besim Nrecaj në shërbim të atdheut. Ai tha se komuna e Prizrenit do të angazhohet maksimalisht në shenjtërimin e vlerave të UÇK-së dhe luftës për lirinë e vendit.

Në emër të familjes Nrecaj, ka folur djali i heroit, Hekurani, i cili falënderoi të gjithë ata që kontribuuan në realizimin e këtij projekti dhe tha se duke nderuar dëshmorët, nderojmë gjithë kombin tonë.

Ndryshe, kostoja e tërësishme e këtij projekti të financuar nga Drejtoria e Administratës në Prizren kap shumën e 89 mijë eurove.

Më Shumë

Sinan Vllasaliu takon Joe Biden? (Foto)

Këngëtari i mirënjohur shqiptar, Sinan Vllasaliu, ka postuar një fotografi të zakonshme në Instagram, pranë një miku të tij. Mbrapa tyre qëndronte një i moshuar,...

Quni thotë se do t’ia kthejë dinjitetin Prizrenit

Kandidat për kryetar të komunës së Prizrenit nga LDK-ja, Anton Quni, tha se është i pakënaqur me menaxhimin e pandemisë, prandaj është i gatshëm...

Suharekë, mantelbardhët fushatë për Bali Muharremajn (VIDEO)

Dy zyrtarë të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Suharekë, dy ditë më parë me anë të video-mesazheve kanë bërë thirrje të votohet kryetari...

Kandidat i AKR-së, Afrim Tejeci, shpalosë ofertën për Prizrenin

Kandidati i AKR-së për kryetar të Prizrenit, Afrim Tejeci, tregon se ka një program zhvillimor-ekonomik për qytetarët nëse e merr besimin e tyre në...

Koronavirusi i merr jetën fizioterapistit të Kombëtares

Mëngjesin e sotëm, ka ardhur një lajm i hidhur për sportin e në veçanti për futbollin shqiptar. Koronavirusi ka fituar betejën me fizioterapistin e Kombëtares...

Shqipëria e mbyll lojën me pesë gola të shënuar

Kombëtarja e Shqipërisë ka mposhtur atë të San Marinos me rezultat 5 me 0. Golat për kuqezinjtë i shënuan Rey Manajt, Qazim Laci, Armando Broja,...

Masat e reja antiCOVID-19 (Dokument)

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur sot në mënyrë elektronike ka marrë vendim për masat e reja antiCOVID-19. Në vendimin të cilin e ka...

Ancelotti: Kjo skuadër e Real Madridit do të luftojë për gjithçka

Carlo Ancelotti ka theksuar se objektivi i Real Madridit në këtë sezon është të luftojë për Ligën e Kampionëve. Trajneri italian hezitoi të favorizojë ndonjë...

23 vjet nga vrasja e Azem Hajdarit, e bija: Ai do ta kishte ndryshuar rrjedhën e historisë

Ish-deputetja Rudina Hajdari i ka dedikuar babait të saj një shkrim pikërisht ditën e sotme kur mbushen fiks 23 vite nga vrasja e Azem...

U dashurua me ish-ushtarin e gjymtuar në luftën e Kosovës, gazetarja rrëfen historinë e pazakontë të dashurisë: Babait i tha se ka 5 lopë…

Alketa Gashin e njohim prej studios së lajmeve në Kosovë si një ndër ikonat. Ajo gjithmonë në media ka dalë dhe ka rrëfyer për...

Nga 27 shtatori ndalohet hyrja në qendra tregtare pa vaksinë apo test negativ PCR

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur sot në mënyrë elektronike ka marrë vendim për masat e reja anti-COVID-19. Në pikën ku flitet për qendrat...

Lëndohet çiklisti në Prizren, goditet nga një automjet

Një çiklist ka mbetur i lënduar në Prizren pasi u godit nga një automjet, raporton PrizrenPress Sipas Policisë, viktima është dërguar në QKUK për tretman...

Moti gjatë kësaj jave me më shumë diell

Moti gjatë kësaj jave pritet të jetë me më shumë diell e me pak vranësira. Instituti Hidrometerologjik i Kosovës njofton kjo javë  fillon me kushte...

Ndërroi jetë profesori Tahir(Ali) Nallbani

  Ka ndërruar jetë profesori, Tahir(Ali) Nallbani . Varrimi bëhet sot në orën 17:00. Nallbani u lind më 25.1.1937 në Prizren, ku dhe e përfundoi shkollën fillore...

Ditë e trishtueshme

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka ka ngushëlluar familjet e viktimave që humbën dje jetën. Postimi plotë Dje ka qenë një ditë e trishtë për të gjithë,...

Ministri Vitia u bën thirrje për vaksinim ndaj COVID, fëmijëve 12-15 vjeç me probleme shëndetësore

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia tha të hënën se shëndeti i fëmijëve dhe i nënave do të jetë gjithmonë prioritet i Qeverisë Kurti. Ai gjatë...

Lajmet e Fundit