19.8 C
Prizren
E mërkurë, 23 Qershor, 2021

Me dëshminë e ekspertit ka vazhduar gjykimi ndaj drejtorit të shkollës në Malishevë në rastin ku punëtori teknik humbi jetën në vendin e punës

Të enjten, në Gjykatën Themelore në Gjakovë, dega në Malishevë, ka vazhduar shqyrtimi gjyqësor ndaj drejtorit të Shkollës Fillore të Mesme të Ultë “Ibrahim Mazreku” në Malishevë, Jonuz Mazreku, i akuzuar për asgjësim ose heqje të pajisjeve mbrojtëse dhe rrezikim të sigurisë në vendin e punës.

Në seancën e së enjtes, në cilësi të dëshmitarit  u dëgjua Hamid Nuredimi, ekspert për siguri në vendin  e punës, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Në pyetjen e mbrojtësit të akuzuarit, avokatit Faik Halili, se çfarë pajisjes elektronike është dashtë me qenë, pasi në ekspertizë është cek, që pajisjet elektrike nuk kane qenë adekuate te kaldaja, dëshmitari Nuredimi u përgjigj se thuajse të gjitha pajisjet ishin jo adekuate për ngrohje me gaz.

“Lidhjet e rezervarëve të gazit dhe kaldajave ishin bërë përmes gypave që janë të destinuar për ngrohje qendrore  e jo për gaz, instalimet elektrike brenda kaldajës si, ormani elektrik prizat elektrike dhe ndriçimi nuk i përgjigjen ose nuk ju kanë përgjigjur kërkesave teknike  për zonën eksplozive siç ishte hapësira e kaldajës”, tha eksperti Nuredini.

Ndërsa në pyetjen e prokurores Dëshirë Jusaj, se i ndjeri Z.H, si pastrues a ishte adekuat për ta ndezur kaldajën, dëshmitari Nuredini deklaroi se nuk mundet me qenë pastruesi ai i cili duhet ta ndezë kaldajën.

Ndërsa gjatë marrjes në pyetje të dëshmitarit Nuredini, prokurorja Jusaj është deklaruar se ka vërejtjë në mbrojtësin e të akuzuarit, avokatin Faik Halili, i cili sipas saj ka ndikuar vazhdimisht tek eksperti në dhënien e përgjigjeve ndryshe nga ajo që merrte për t’i thënë eksperti, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Ndërsa duke vendosur sipas deklarimit të prokurores Jusaj, gjyqtari i rastit Njazi Morina, me aktvendim ka përjashtuar pretendimet e prokurores, duke vendosur se nuk ka pasur ndërhyrje  nga mbrojtësi i të akuzuarit në përgjigjet e ekspertit Nuredini.

Në cilësinë e dëshmitarit për këtë seancë ka qenë e paraparë të dëgjohet edhe dëshmitari Xhevdet Krasniqi, mirëpo sipas gjyqtarit Morina, i njëjti nuk prezanton edhe pse i ftuar në mënyrë të rregullt, dhe kjo konstatohet nga fletëkthesa e datës 2 prill 2021, të cilën e ka nënshkruar dhe mungesën nuk e ka arsyetuar.

Me vendim të gjyqtarit Morina, seanca e radhës është caktuar me 3 qershor 2021 në ora 9:30, ku dëshmitari Xhevdet Krasniqi do të ftohet me urdhëresë përmes Stacionit Policor në Malishevë, kurse me ftesa të rregullta si dëshmitar do të ftohet Isuf Morina i propozuar nga prokuroria, dhe përfaqësuesi i departamentit ligjor në kuadër të Ministrisë së Arsimit, i propozuar sipas detyrës zyrtare nga gjyqtari Morina.

Prokuroria Themelore në Gjakovë, për këtë rast më 22 qershor 2016, ka ngritur aktakuzë kundër të akuzuarit Jonuz Mazreku, duke e ngarkuar atë se në cilësinë e drejtorit të Shkollës Fillore të Mesme të Ultë “Ibrahim Mazreku”, në Malishevë, ka kryer veprën penale “asgjësimi apo heqja e pajisjeve mbrojtëse dhe rrezikimi i sigurisë në vendin e punës”, nga neni 367, paragraf 7, lidhur me paragrafin 3 të KPRK-së.

Sipas aktakuzës, i akuzuari Mazreku, në cilësinë e përgjegjësit të shkollës, vepron në kundërshtim me Ligjin për Sigurinë dhe Shëndetin në Punë, duke mos u kujdesur për sigurinë e punëtorëve, nuk ka siguruar pajisjet mbrojtëse, dhe nuk i ka mirëmbajtur në gjendje të rregullt për përdorim të nevojshëm në punë.

Gjithnjë sipas aktakuzës, i akuzuari Mazreku, ka rrezikuar jetën e punëtorit të tij, dhe në vendin ku gjendej kaldaja, e cila shërbente për ngrohtoren e shkollës fillore “Ibrahim Mazreku”, në Malishevë, i ndjeri Z.H, i cili më 5 dhjetor 2014, kishte shkuar për ta ndezur ngrohtoren e shkollës, bombola e gazit kishte eksploduar, me çka edhe ishte rrënuar i tërë objekti, dhe në këtë rast ai nga lëndimet e marra kishte ndërruar jetë. /BetimipërDrejtësi

Më Shumë

“200 persona në një dasmë”, Sot pritet të zyrtarizohet manuali i ri për ahengje

Këngëtari kosovar dhe përfaqësuesi i departamentit të estradës, Afrim Muqiqi tha se sot pritet që Qeveria e Kosovës ta zyrtarizojë manualin e ri që...

Kolona të gjata në Morinë, kosovarët ia mësyejnë bregdetit edhe këtë të dielë

Në pikën e kalimit kufitar të Morinës vijon të ketë fluks të madh udhëtarësh nga Kosova por jo vetëm, të cilët kanë zgjedhur Shqipërinë...

Abrashi i LVV-së: Kosova në dialog po përfaqësohet në nivel shumë më serioz se më parë

Deputeti i LVV-së në Kuvendin e Kosovës, Artan Abrashi duke komentuar dialogun e ditës së djeshme në Bruksel, ka thënë se ka një dinamikë...

Mëkat

Prita ta derdhje leht' D A SH U R I N Ë n'qenien që mëkatonte pas ikjes tënde e si për dëshirë t'egove t'çmendura ashtu pa faj m'the se e kishe t'njohur brishtësinë e saj fshehur mallkueshëm...

Veteranët vendosin shkronjat UÇK në një fshat të Malishevës

Veteranët e UÇK-së në shenjë nderimi për heronjtë, dëshmorët dhe martirët e lirisë, kana vendosur shkronjat UÇK në fshatin Ngucat të Malishevës. Kryetari i komunës...

Vendos KQZ-ja – Dënon Nismën, mbi 950 mijë euro për fushatën e zgjedhjeve lokale

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), ka marrë vendim për ta gjobitur me 350 euro Nismën, pasi ky subjekt politik nuk e ka lajmëruar KQZ-në,...

Vreshtarët e Rahovecit nuk i besojnë ministrisë

Shoqata e Vreshtarëve “Vreshtari” nga Rahoveci, ka reaguar ndaj propozimi që sipas tyre ka dalë nga ana e Ministrisë së Bujqësisë Pylltarisë dhe Zhvillimit...

Harry Kane pritet të transferohet në Manchester City

Harry Kane është synimi kryesor i Pep Guardiolas, përderisa kampionët e Premier Ligës kërkojnë një zëvendësim për golashënuesin Sergio Aguero, njofton Goal, përcjell Klankosova.tv. Ata...

Oda e Hotelierisë kërkon të zyrtarizohet vendimi për hapjen e sallave të ahengjeve

Oda e Hotelierisë dhe Turizmit të Kosovës kërkon të dijë pse nuk po bëhet zyrtar vendimi për hapjen e sallave të ahengjeve të ndryshe. OHTK...

Demi Rose rikthehet me foto ”provokuese” tregon format bombastike në Instagram

Modelja që është e njohur për hiret e saj bombastike, Demi Rose, ka ‘ngritur’ temperaturat me pozat e reja të publikuara në rrjetin social...

Tensione të larta, synime modeste në takimin Biden-Putin

Presidentët Biden dhe Putin takohen të mërkurën në një kohë kur mes dy vendeve ekzistojnë mosmarrëveshje të thella dhe shpresat për arritje të rëndësishme...

SBASHK dërgon 452 punëtorë të arsimit për pushime në bregdetin shqiptar

Sindikata e Bashkuar, Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë ka njoftuar se po vazhdon me traditën e organizimit të pushimit në bregdetin shqiptar për një numër...

Mbi 30 gra padisin uebfaqen pornografike: Ka publikuar video pa pëlqimin tonë

Më shumë se 30 gra e kanë paditur kompaninë që e ka në pronësi faqen pornografike, Pornhub, me akuzën se ka përdorur video eksplicite...

Rinovohen 34 kulme për më shumë se 474 njësi banesore në Prizren

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, sot së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli vizituan banesat kolektive,...

Kaq persona lejohen në një sallë dasmash

Kryetari i Odës së Hotelerisë dhe Turizmit, Hysen Sogojeva, ka folur për lejimin e mbajtjes së dasmave në Kosovë nga 15 qershori. Sogojeva në Shtatë...

Parashikimi i motit për sot

Vendi ynë do të vazhdojë të mbetet nën ndikimin e masave të ajrit me presion të rritur atmosferik. Kjo situatë e parashikuar meteorologjike do të...

Lajmet e Fundit