33.8 C
Prizren
E mërkurë, 19 Qershor, 2024

“Me kamerë në shtatë luftëra”, historia e përjetimeve të kameramanit

me kamereNë Panairin e Librit “Koha” ka promovuar sot edhe një libër të veçantë, që rrëfen përjetimet e tmerrshme të kameramanit Sylejman Kllokoqit, që kishte mbetur në Sarajevën e rrethuar, të mbuluar nga flakët e luftës në fill të vitet e ’90-ta, në krye të detyrës. Bëhet fjalë për librin “Me kamerë në shtatë luftëra”.

Ky ishte libri i katërt i kësaj shtëpie, pas “Këmbëve të gjarprit” të Veton Surroit, “Kapërcimit të ujit të madh”, të Ibrahim Kadriut, dhe “Fjalorit enciklopedik muzikor” të Bajar Berishës.
Për librin e Kllokoqit foli redaktori i tij, Ibrahim Kadriu. Ai shqoi dramën e përjetimeve të këtij kameramani, të cilin përkushtimi profesional e bëri dëshmitar skenash më rrëqethëse, të përjetësuara nga me kamerën e tij të cilat bënë xhiron e botës.

Kadriu tha se Kllokoqi tani shfaqet jo vetëm mjeshtër i fotografisë, që flet shpesh më shumë se fjala, por edhe i rrëfimit, i ndjenjës së të vërejturit.
Vetë autori, Sylejman Kllokoqi, pasi rrëfeu historinë e idesë së këtij libri, u shpreh se kishte pasur momente kur as ëndrra shprese nuk kishte parë se do të shpëtojë i gjallë ndonjëherë.
“KOHA” në këtë panair ka sjellë 14 tituj ndërmjet panaireve, 6 prej të cilëve janë të rinj.
Panairi i Librit “Prishtina 2014” mbyllet më 8 qershor.

Më Shumë

Liria konfirmon zyrtarisht se Rahman Kiçe nuk është më pronar

Liria ka njoftuar se Rahman Kiçe nuk është më pronar i klubit, derisa kanë filluar një rioganrizim të brendshëm. Kluni nga Prizreni ka bërë të...

Mesazhe politike kundër Kosovës, UEFA hap hetimin ndaj Serbisë

UEFA ka hapur një hetim ndaj Serbisë, për koret kundër Kosovës, të kënduara nga fansat në vigjilje dhe gjatë ndeshjes ndaj Anglisë, zhvilluar mbrëmjen...

Lajmet e Fundit