14.8 C
Prizren
E martë, 21 Shtator, 2021

Mosmarrëveshje mes Duda Baljes e Emilija Rexhepit, përfshihet edhe Policia në Prizren

Më 11 korrik, në 26-vjetorin e gjenocidit të Serbisë në Srebrenicë, deputetja e komunitetit boshnjak në Kuvendin e Kosovës, Duda Balje, bashkë me bashkëpartiakët e saj, ka vendosur në Prizren, një pllakë përkujtimore për viktimat e masakrës së Srebrenicës. Por para se të vendosej kjo pllakë, pati mospajtime mes Baljes dhe zv/kryeministres Emilija Rexhepit. E kjo e fundit pati një polemikë edhe me kryetarin e Prizrenit, Mytaher Haskuka.

Për të mësuar se si ndodhi ngjarja, Gazeta Sinjali ka kontaktuar Baljen dhe Rexhepin, të cilat kanë dhënë versionet e tyre për këtë rast.

Balje thotë se njerëzit e Emilijas e ftuan Policinë e Kosovës, pasi siç thotë ajo mendonin se nuk kishin leje për ta vendosur këtë pllakë.

“Unë nuk kam takuar atë ditë Emiljan personalisht. Njerëzit e saj kanë qenë atje dhe më kanë thënë që nëse nuk keni leje, nuk mund ta vendosni pllakën dhe më pas e kanë thirrë policinë. Na kemi pasur leje, unë s’jam budalla që me vendos pllaka pa leje. Kur Policia e njerëzit e saj e kanë parë që kemi leje, janë largu”, tha Balje për Sinjalin.

Por para se Policia e “njerëzit e Emilijas” të largohen, kjo e fundit kishte pasur një debat me kryetarin e Prizrenit, Mytaher Haskukën lidhur me vendin që ishte caktuar të vendosej kjo pllakë.

Madje Rexhepi e quan të jashtëligjshëm vendimin e Haskukës për dhënien e lejes që pllaka “Lulja e Kujtimeve” të vendoset në qendrën e Boshnjakëve.

“Me bë një statujë a pllakë, procedurat duhet të kalojnë nëpër shumë hallka, pra ka procedura përmes komunës, Kuvendit e shumë institucioneve. Pra duhet pëlqim nga të gjithë. A din, desh jom tranu kur i kom pa. Çka ka bë kryetari Haskuka është e jashtëligjshme. Por nuk mund të reagoj kur është çështja për Srebrenicë. As nuk ka pasur të bëjë kjo çëshjte me prishjen e koalicionit, nuk është morale e as humane. Unë nuk munda të reagoj atë ditë, në përvjetorin e Srebrenicës. Nuk kam bërë zhurmë atë ditë. Unë i kom thënë kryetarit kujdes, gjejeni një vend tjetër për atë pllakë përkujtimore. Kryetari më tha unë i kom dhënë leje, sepse i kam caktuar disa vende, por më mirë është aty në qendrën e boshnjakëve. Atëherë i thashë bëni çka të doni, unë nuk du me reagu”, tha Rexhepi për Sinjalin.

E sa i përket deklaratës së Baljes, se njerëzit e saj ia kanë ftuar Policinë, Rexhepi e akuzon atë duke thënë se “po do me qenë nëpër media palidhje, ajo do veç me bë zhurmë.”

Më Shumë

Konferenca e Qeverisë, pritet të bëhet publik vendimi për lirimin e studentëve nga pagesat për semestër

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologji dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, do të mbajnë sot një konferencë për media. Telegrafi ka...

8 903 raste aktive me Covid në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka njoftuar se në total numri i rasteve aktive me...

Dy vite pa dramaturgun rom, Nexhip Menekshe

Sot u bënë dy vite nga vdekja e dramaturgut dhe aktorit të komunitetit rom, Nexhip Menekshe. Ai la pas vetes një trashëgimi të pasur artistike....

Zhduket një e mitur në Prizren

Një nënë nga Prizreni ka raportuar në polici se vajza e saj e mitur në mëngjesin e së martës është larguar nga shtëpia dhe...

Peja me fitore të lehtë ndaj Bashkimit

Peja ka shënuar fitore të lehtë kundër Bashkimit 86:51 (19:5, 20:15, 24:19, 23:12), në kuadër të javës së parë të Art Motion Superligës së...

Digjen varrezat në Bratotin të Rahovecit

Në fshatin Bratotin të Rahovecit, një pjesë e varrezave dhe një sipërfaqe rreth dy hektar hamullore është përfshirë nga zjarri, raporton PrizrenPress. Në vendin e...

Mërgimtarët në Kosovë – gjatë gushtit erdhën mbi 380 mijë udhëtarë

Gjatë muajit gusht, duke e shfrytëzuar Aeroportin Ndërkombëtar “Adem Jashari”, në vendin tonë kanë ateruar 3,034 aeroplanë, në total me mbi 383,776 mërgimtarë. Sipas Zyrës...

Momentet e incidentit kur basketbollisti sulmohet nga një tifoz në duelin mes Trepçës e Prizrenit

Një situatë kaotike ka ndodhur në ndeshjen e basketbollit e cila i ka takuar xhiros së dytë të Superligës. Në ndeshjen ku e ka fituar...

PSG-Lyon, nga fillimi do të luajë Shaqiri

Paris Saint-Germain dhe Lyoni luajnë sot në kuadër të javës së gjashtë në Ligue 1. Ndeshja do të zhvillohet nga ora 20:45, stadiumin Parc des...

Quni vizitoi Teqen e sheh Ismail Shehut në Lukinjë të Hasit

Kandidati i LDK-së për kryetar të Prizrenit, Anton Quni, ka qëndruar sot në fshatin Lukinjë të Hasit. Ai, në këtë fshat ka vizituar Teqen e...

12 të vdekur dhe 410 raste pozitive me COVID-19 në Kosovë

12 persona kanë vdekur dhe 410 raste të reja me koronavirus janë regjistruar gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë, njofton MSH. Ndërkohë, 1 mijë...

Fluksi në pikat kufitare, pritje vetëm në Vërmicë

Pas orës 22:00, me përjashtim të Vërmicës, nuk ka kolona të automjeteve në pikat e vendkalimeve kufitare në Kosovë. Pritjet për të hyrë në Vërmicë...

Totaj: Gratë janë shtylla e shoqërisë

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, ka vizituar sot bizneset e udhëhequra nga gratë në lagjen ‘Ortakoll’. Ai është shoqëruar nga Vlora...

Rrahen mes vete babai dhe dy djemtë në Malishevë

Tre persona janë arrestuar në Malishevë, gjatë mbrëmjes të së martës rreth orës 21:25, pasi që të njëjtit dyshohen se janë rrahur mes vete,...

Vdes një person në Prizren, u rrotullua me traktor në mal

Një person ka vdekur si pasojë e lëndimeve të marra pasi është rrotulluar me traktorin e tij në një vend malor. Rasti ka ndodhur mesditën...

Mjekët në Suharekë s’dijnë si të veprojnë me qytetarët që u skadoi afati për marrjen e dozës së dytë të vaksinës

Janë bërë gati dy muaj prej që L.B nga Suhareka i ka kaluar termini për marrjen e dozës së dytë. Kjo për shkak të problemeve...

Lajmet e Fundit