4.8 C
Prizren
E martë, 28 Mars, 2023

Murgesha serbe e kampit të luftës mbron fëmijët që po kapin armët

Femijet serb me armeIgumania e manastirit serb Novi Stjenik që njihet me emrin Mati Efrosinija, është udhëheqëse e kampit (luftarak) të fëmijëve në malet e Kuçaj. Në këtë kamp fëmijë serbë “ushtrohen dhe kaliten për luftë për të mbrojtur traditat e mira e serbe”.

“Nga 10 ditë që fëmijët i kaluan në kamp, vetëm një ditë e kanë pasur në dorë pushkën. Dhe ç’të keqe ka pushka, qitja me të. Ata nuk kanë luajtur me lodra lufte, por kanë shtënë në shënjestra të improvizuara. Dhe kanë shtënë nga pushkët plastike, të cilat vetë i kam blerë”, ka thënë ajo për Danas, citon Express.

Efrosinija, e cila është organizator e këtij kamp, tregon se kisha ku ajo punon është në konflikt tash e 20 vjet me Kishën Ortodokse serbe të cilën ajo e fajëson “për publicitetin negativ që ia ka bërë kampit”.

Aktiviteti i kësaj kishe që njihet me shkurtesën serbe SIPC (Srpska istinska pravoslavna crkva – Kisha e vërtetë ortodokse serbe) rreth këtij kampi ,sipas gazetës “Danas” ka shqetësuar policinë dhe politikanë të Serbisë.

“Shpresoj shumë se policia do të vijë sa më parë për shikuar ç’është e parregullt dhe militante në kampin tonë”.

Më Shumë

Dhunë psikike/Gruaja e raporton bashkëshortin e saj në plicinë e Prizrenit

Dje në Prizren rreth orës 15 një grua ka raportuar se bashkëshorti i saj ka shkaktuar dhunë psikike ndaj saj pasi kishin mosmarrëveshje mes...

Kurti për Asociacionin: S’do të ketë kompetenca ekzekutive

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, në raportimin e tij në kuvend për takimin e Ohrit ka folur rreth Asociacionit të Komunave me shumicë serbe. Kurti...

Lajmet e Fundit