9.8 C
Prizren
E martë, 21 Mars, 2023

Mushkolaj: PDK-ja nuk do ta fitojë rastin në Gjykatën Kushtetuese

Gjyljeta mushkolajGjyljeta Mushkolaj, ish gjyqtare në Gjykatën Kushtetuese, thotë se formimi i Grupi Parlamentar LDK-AAK-Nisma është legjitim.

“Mandati përfaqësues në demokraci është kur deputeti e përfaqëson sovranitetin nacional, nuk lidhen më me ata që i kanë votuar, dhe që në momentin kur cerfitkohen zgjedhjet, ata vet përcaktohen se cilit grup parlamentar duan ti takojnë. Vendimi i një grupi të deputeteve në bazë të përkatësisë së tyre partiake, nuk egziston asnjë autoritet që tu thotë jo”, ka thënë Mushkolaj në Interkativ të KTV-së.

Sa i përket kërkesës së PDK-së për pezullimin e seancësn konstituitive në Kushtetuese Mushkolaj mendon se kjo e fundit nuk do të fitojë rastin, pasiqë sipas saj janë vetëm deputetet ata që vendosin se cilin grup Parlamentar.
“PDK-ja nuk do të ketë rast. Është në rregull që Kushtetuesja të shqyrtojë ndonjë parregullësi, megjithatë po them se janë deputetet e Kuvendit ata të cilët vendosin se cilin grup paralemntar do ta përkrahin”, ka thënë Mushkolaj.

“Kushtetuta e Kosovës nuk ndërhynë në rregullorën e punës së Kuvendit, Kushtetuta thotë se grupi më i madh parlamentar ka të drejtë të vendosë për seancën konsitutive”, ka thënë më tutje.

Më Shumë

Osmani për takimin e 18 marsit: Nuk kemi pritje të mëdha prej Serbisë

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka thënë se Kosova do të tregoj konstruktivet në takimin e 18 marsit i cili do të mbahet në...

Prizren: 59 vjeçari ushtron dhunë ndaj gruas, djemtë e sulmojnë për ta shpëtuar nënën

Numri i rasteve të dhunës në familje në vendin tonë ka marrë përmasa shqetësuese. Çdo ditë raportohen raste ku viktima zakonisht janë gratë dhe...

Lajmet e Fundit