11.8 C
Prizren
E premte, 1 Dhjetor, 2023

Ndahet nga jeta Islam Morina, ushtari më i moshuar i UÇK-së

OVLSot ka vdekur luftëtari më i vjetër i UÇK-së, Islam Morina. Lajmin e ka bërë të ditur Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së.

“Islam Morina u lind më 18 maj 1940 në Gllarevë të Klinës, kishte shpirt atdhedashësi e patrioti të vërtetë dhe ishte halë në sytë e okupatorit serbo-jugosllav.

Islam Morina, kishte marë pjesë në Protestën pranë kështjellës së Rambujes, ku u bë i njohur pasi shtiu me revole në ajër, në shenjë solidarizimi me delegacionin e UÇK-së që gjendej në atë Konferencë.

Menjëherë pas konferencës, ai u kthye në Kosovë, ku u inkuadrua në radhët e UÇK-së”, thuhet në njoftimin e OVL-së.

Varrimi i tij do të bëhet në Varrezat e fshatit Gllarevë të Klinës, të enjten me 5 shtator 2013 në orën 16:00.

Më Shumë

Tri raste të dhunës në rajonin e Prizrenit, arrestohen dy persona pasi rrahën prindërit e tyre

Një person është arrestuar në Dragash, pasi i njëjti e ka sulmuar fizikisht babain e tij. Sipas policisë, viktima ka pranuar tretman mjekësor, ndërsa me...

Moti sot: I vranët dhe me reshje shiu e bore

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se këtë të mërkurë pritet të mbajë mot kryesisht i vranët. Sipas IHMK-së, vranësirat parashihet të sjellin...

Lajmet e Fundit