3.9 C
Prizren
E diel, 24 Tetor, 2021

Ndahet nga jeta Jean-Paul Belmondo, ‘Zhos Profesionisti’ i shqiptarëve

Ka ndërruar jetë aktori i famshëm francez Jean-Paul Belmondo.

Aktori i njohur gjerësisht për shqiptarët në rolin ‘Zhos Profesionisti’ ka ndërruar jetë ditën e sotme në moshën 88-vjeçare.

Ai kishte lindur në Neuilly-sur-Seine, në Francë në vitin 1933.

Lajmi e ndarjes nga jeta e dha avokati i tij.

 

Ai ka luajtur ne dhjetare filma franceze, italiane dhe me gjere.

Lista e filmave ku ka luajtur aktori i famshëm

Moliere

On Foot, on Horse, and on Wheels (À pied, à cheval et en voiture)

Be Beautiful But Shut Up (Sois belle et tais-toi)

Young Sinners (Les tricheurs)

Sunday Encounter (Un drôle de dimanche)

Les copains du dimanche

Charlotte and Her Boyfriend (Charlotte et son Jules)

An Angel on Wheels (Mademoiselle Ange)

The Three Musketeers (Les Trois Mousquetaires)

Web of Passion

Breathless (À bout de souffle)

The Big Risk (Classe Tous Risques)

Seven Days… Seven Nights (Moderato cantabile)

Trapped by Fear (Les distractions)

Love and the Frenchwoman (La française et l’amour)

Letters By a Novice (Lettere di una novizia)

Two Women (La Ciociara)

The Lovemakers (La viaccia)

Léon Morin, Priest (Léon Morin, prêtre)

A Woman Is a Woman (Une femme est une femme)

Famous Love Affairs (Amours célèbres)

A Man Named Rocca (Un nommé La Rocca)

The Finger Man (Le Doulos)

Swords of Blood (Cartouche)

A Monkey in Winter (Un singe en hiver)

Un cœur gros comme ça (documentary ‘The Winner’)

Crazy Sea (Mare matto)

Banana Peel (Peau de banane)

Sweet and Sour (Dragées au poivre)

Magnet of Doom (L’Aîné des Ferchaux)

The Shortest Day (Il giorno più corto)

That Man from Rio (L’Homme de Rio)

Greed in the Sun (Cent mille dollars au soleil)

Weekend at Dunkirk (Week-end à Zuydcoote)

Male Hunt (La Chasse à l’homme)

Crime on a Summer Morning (Par un beau matin d’été)

Pierrot le Fou  Pierrot (Ferdinand Griffon)

Up to His Ears (Les Tribulations d’un Chinois en Chine)

Tender Scoundrel (Tendre Voyou)

Is Paris Burning? (Paris brûle-t-il?)

Casino Royale French Legionnaire

The Thief of Paris (Le Voleur)

Ho!

The Brain (Le Cerveau)

Mississippi Mermaid (La Sirène du Mississippi)

Love Is a Funny Thing (Un homme qui me plaît)

Borsalino

The Married Couple of the Year Two (Les Mariés de l’an II)

The Burglars (The Burglars)

Scoundrel in White (Dr Popaul)

Scoumoune (La Scoumoune)

The Inheritor (L’Héritier)

The Man from Acapulco (Le Magnifique)

Stavisky

Incorrigible (L’Incorrigible)

The Night Caller (Peur sur la ville)

The Hunter Will Get You (L’Alpagueur)

Body of My Enemy (Le Corps de mon ennemi)

Animal (L’Animal)

Cop or Hood (Flic ou voyou)

Le Guignolo

The Professional (Le Professionnel)

Ace of Aces (L’As des as)

Le Marginal

The Vultures (Les Morfalous)

Happy Easter (Joyeuses Pâques)

Outlaws

Hold-up

The Loner (Le Solitaire)

Itinéraire d’un enfant gâté

Chocolat

Kean

Cyrano de Bergerac

Tom and Lola

Stranger in the House (L’inconnu dans la maison)

Tailleur pour dames

Le nombril du monde

A Hundred and One Nights (Les Cent et Une Nuits de Simon Cinéma)

Les Misérables

Désiré

La puce à l’oreille

Half a Chance (Une chance sur deux)

Peut-être

Frédérick ou le Boulevard du Crime

The Actors (Les Acteurs)

Amazon

Toreros

Ferchaux

A Man and His Dog (‘Un homme et son chien’)

Allons-y! Alonzo!

Më Shumë

Malishevë, punëtori i KEDS-it lëndohet në vendin e punës

Një punonjës i KEDS-it ka pësuar lëndime trupore në vendin e punës. Rasti ka ndodhur dje rreth orës 16:00 në fshatin Rud të Malishevës. Viktima ka...

Johnson, thirrje qytetarëve të vaksinohen me dozën e tretë

Kryeministri britanik, Boris Johnson, u bëri thirrje britanikëve të bëjnë dozën e tretë të vaksinës kundër Covid-19. Në një video të postuar në Twitter, kryeministri...

Protestojnë punëtorët e Lotarisë së Kosovës

Lotaria e Kosovës ka paralajmëruar protestë për sot në orën 11:00, në shenjë pakënaqësie për mos plotësimin e kërkesave. Protesta mbahet para ndërtesës së Qeverisë...

Nga nesër mbyllet segmenti i rrugës Brezovicë – Qendra e Skijimit

Rruga Brezovicë- Qendra e Skijimit do të jetë e mbyllur nga e mërkura deri të shtunën më 23 tetor. Arsyeja është fillimi i asfaltimit të...

Nëntë ish-deputetët e Kosovës që nuk arritën të mbesin në garë për kryetarë të komunave

Nëntë ish-deputetë të Kuvendit të Kosovës, nuk kanë arritur të mbesin në garë për kryetarë të komunave pasi nuk janë futur në balotazh në...

12 zyrtarë të rinj policorë nisin punën në Prizren

Sot, në Drejtorinë rajonale të Policisë në Prizren kanë filluar punën 12 zyrtarë të rinj policorë nga gjenerata e 56-të e policisë së Kosovës. Më...

Konfirmohen testet finale për anti-drogë ndaj Wilderit dhe Furyt

Tyson Fury dhe Deontay Wilder kanë kaluar të dy testet e fundit të drogës pas përplasjes së tyre të tretë dhe të fundit në...

Gjermania vazhdon të përballet me mungesë të fuqisë punëtore

Gjermania vazhdon të përballet me mungesë të fuqisë punëtore Lajme Gazeta Express 24/10/2021 14:21 Jo vetëm lënda e parë, por edhe mungesa e forcës punëtore të kualifikuar në...

Videoja +18 që detyroi politikanin turk të jap dorëheqje

Kryeministri i Qipros së Veriut, Ersan Saner, sot paraqiti dorëheqjen nga të gjitha pozicionet dhe njoftoi se po largohet nga politika. Arsyeja që e çoi...

Arrestohen tre persona në Mamushë, policia u gjeti marihuanë dhe armë

Policia e Kosovës ka arrestuar tre persona në Mamushë, pasi që të njëjtit kishin kërkuar nga një person tjetër të blejë substancë narkotike nga...

Totaj për koalicionet: Shumë shpejt do t’i nisim bisedimet me partitë, s’kemi kufizime për askënd

Pas rezultatit të zgjedhjeve lokale të 17 tetorit është kuptuar se edhe Komuna e Prizrenit ka shkuar në balotazh. Lëvizja Vetëvendosje me Partinë Demokratike...

Dy raste të fotografimit të votës në Prizren dhe Mamushë

Dy persona janë shoqëruar në polici dje sepse kishin fotografuar votën. Sipas raportit 24 orësh të policisë njëri rast kishte ndodhur në një vendvotim në...

Gastronomia do të punojë deri në ora 23:00, muzika lejohet vetëm deri në 21 e 30

Qeveria e Kosovës sot ka miratuar një sërë masash për parandalimin e përhapjes së COVID-19. Në kuadër të këtyre bëjnë pjesë edhe kufizimet për gastronominë,...

Tragjedi në sheshxhirim: Aktori i famshëm qëllon me armë 2 pjesëtarë të stafit

Aktori i njohur, Alec Baldwin u bë pjesë e një tragjedie teksa xhironte për filmin e tij të ri, “Rust”. Baldwin, aksidentalisht qëlloi me...

Festa Çoçaj e ndez rrjetin me pozat në fustan duke theksuar të pasmet

Blogerja e njohur shqiptare dallohet për linjat e saj trupore që shpesh e quajnë edhe modele. Bëhet fjalë për moderatoren, Festa Çoçaj, e cila në...

Vërshimet bllokuan rrugët, çifti i ri shkon në dasmë hipur në tenxhere

Një çift indian ka shkuar në vendin ku do të mbahej dasma e tyre përmes një mjeti krejtësisht të pazakontë të udhëtimit – me...

Lajmet e Fundit