9.8 C
Prizren
E enjte, 18 Prill, 2024

Në këmbë nga Prizreni për në Tivar, kujtohet Masakra e Tivarit

Dy anëtarë të shoqatës bjeshkatare `Suhareka Hiking Club` janë nisur në këmbë nga Prizreni për në Tivar në shenjë kujtimi të 78 vjetorit të masakrës së Tivarit.

Ata që kanë vendosur të ecin në këmbë nga Prizreni në Tivar janë Bajram dhe Rrahim Hoxha, të cilët tani janë në gjysmë të rrugës.

Ndryshe Masakra e Tivarit ka qenë vrasja e një numri shqiptarësh nga Kosova të rekrutuar nga Kosova prej partizanëve jugosllavë në fundin e marsit dhe fillimin e prillit të 1945 në Tivar, në fund të Luftës së Dytë Botërore.

Asociation “Loyola–Gymnasium” shpall konkurs për regjistrimin e nxënësve të rinj

Më Shumë

Sot moti me diell, temperaturat deri në 26 gradë Celsius

Moti sot në Kosovë parashikohet të jetë me diell dhe po ashtu edhe me vranësira. Siç bën të ditur Meteo Kosova, era do fryjë kryesisht...

Totaj viziton shoqatën “Vatra” në Nju-Jork

Në kuadër të vizitës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj vizitoi edhe organizatën Pan-Shqiptare "Vatra" në New York, ku,...

Lajmet e Fundit