15.8 C
Prizren
E premte, 24 Maj, 2024

Në Prizren u mbajt konferenca e tretë shkencore e mjekësisë

Mjeku 2Fakulteti i Shkencave të Mjekësisë Teknike të Universitetit të Tiranës,në bashkëpunim me Fakultetin e Shkencave Mjekësore “Rezonanca” dhe Universitetin Shtetëror të Tetovës,kanë organizuar sot në Prizren,konferencën e tretë shkencore ndërkombëtare me temë “Mjekësia Interne & të rejat e saj bashkëkohore në trevat shqipfolëse”.

Prof.dr. Petrit Bara,dekan i Fakultetit të Mjekësisë në Universitetin e Tiranës, tha se ky aktivitet është një ngjarje e veçantë për mjekësinë bashkëkohore.

“Ky aktivitet duhet të shërbejë si hapje e rrugës së përbashkët të zhvillimit shkencor në fushën e mjekësisë,e cila ofron një të ardhme më të sigurtë përmes edukimit dhe shkencës si një parametër thelbësor të integrimit në familjen evropiane”.

Pjesëmarrës të konferencës së tretë që u mbajt në ambientët e Fakultetit “Rezonanca’ në Prizren, kanë qenë një numër i madh studiuesish nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia dhe vende tjera/TVPZ/

Më Shumë

11 të përfshirë në rastin ku u plagos me armë një person në Prizren

Policia e Kosovës ka dhënë detaje lidhur me plagosjen e së mërkurës mbrëma në Prizren. Sipas njoftimit, një person është plagosur me armë zjarri e...

Anulohet aktgjykimi ndaj vëllezërve Ademaj për vrasjen e rëndë në Prizren, Apeli e kthen rastin në rigjykim

Gjykata e Apelit ka nxjerrë aktvendim lidhur me ankesat e parashtruara në rastin e vrasjes së 23-vjeçarit në Prizren më 2020, për të cilin...

Lajmet e Fundit