3.8 C
Prizren
E mërkurë, 6 Dhjetor, 2023

Në Prizren u hap ekspozita e përhershme në muzeun e Nënë Terezës

Kjo ekspozitë ka për synim ta informojë publikun për jetën dhe veprën e humanistes shqiptare, shenjtores Nënë Tereza. Në një linjë kronologjike, në ekspozitë paraqiten dëshmitë e përzgjedhura të origjinës, fëmijërisë dhe rinisë së Gonxhe Bojaxhiut, shkuarjen e saj në misionin humanitar në Indi, ndikimin në arenën ndërkombëtare e deri tek çmimi Nobel për paqe.

May be an image of 1 person and indoor

Në hapje morën pjesë krerët e institucioneve të Kosovës, presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, kreu i Qeverisë së Kosovës, kryeministri Albin Kurti, ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, përfaqësues të Ipeshkvisë së Kosovës, të ambasadave të akredituara në Kosovës, si dhe personalitete tjera të shumta nga jeta politike e kulturore e vendit tonë.

May be an image of 8 people, people standing, suit and indoor

Presidentja Osmani në fjalën e saj tha që duhet ta kujtojmë gjithmonë veprën e madhe jetësore e shembullin e përkryer moral të cilin Nënë Tereza ia fali njerëzimit.

Ndërsa kryeministri Kurti e cilësoi si simbol i krenarisë së kombit, duke thënë që Nënë Tereza qe personalitet transcendental. Ajo kapërceu caqet e natyrës, të sajesës dhe të bindjeve që kufizonin, ndanin njerëzit dhe sillnin vuajtjet dhe padrejtësitë e njerëzimit./ PrizrenPress.com

May be an image of 2 people and indoorMay be an image of 2 people and indoorMay be an image of 5 peopleMay be an image of 5 peopleMay be an image of one or more peopleMay be an image of 2 peopleMay be an image of 3 people and indoor

Më Shumë

Doli nga shtypi libri “Gazmend Zajmi – një jetë për Kosovën”

Në mënyrë analitike, hulumtuese e shkencore është përfshirë e tërë veprimtaria dhe kontributi i intelektualit të përmasave botërore akademik Prof. Dr. Gazmend Zajmit”, shkruhen...

Asociation “Loyola-Gymnasium” shpall konkurs për një mësimdhënës/e të lëndës së matematikës

Asociation “Loyola-Gymnasium” shpall të lirë këtë vend pune: Një mësimdhënës ose mësimdhënëse për lëndën e matematikës. Kandidati duhet të fillojë punën më 09.01.2024 deri më 30.06.2024,...

Lajmet e Fundit