21.8 C
Prizren
E martë, 23 Korrik, 2024

Nëndegët e LDK-së në Prizren, bojkotojnë Isa Mustafën

Isa Mustafa LDKKryetari i LDK-së, Isa Mustafa nuk ka kaluar mirë në fshatin Korishë të Prizrenit. Ai është bojkotuar nga degët dhe mbi 20 nëndegë të tjera të LDK-së në Prizren.

Mustafa bashkë me kryetarin e LDK-së në Prizren, Eqrem Kryeziun në fshatin Korishë kanë marrë pjesë në cermonin e kalimit të anëtarëve të LDD-së në LDK. Numri i pjesëmarrësve në këtë cermoni ka qenë tepër i vogël. Përveç, përfaqësuesve të Degës së Prizrenit dhe nëndegëve të Rajonit të Korishës nuk ka marrë pjesë asnjë përfaqësues tjetër i këtij subjekti politik.

Kryetari i nëndegës së LDK-së në Korishë, Agim Muçaj pranon se numri i pjesëmarrësve në këtë takim nuk ka qenë i madh.” Nuk ka qenë fushatë zgjedhore. Ka qenë takim me rastin e kalimit të LDD-së në LDK”, tha Muçaj për “PrizrenPress”.Ai tregon se në këtë takim kanë qenë të ftuar vetëm nëndegët e LDK-së të Rajonit të Korishës.

Kryetari i Degës së LDK-së në Zhur, Shukri Vezaj konfirmon se nuk kanë qenë të ftuar nga Dega e LDK-së në Prizren, që të marrin pjesë në këtë takim në Korishë. “ Nuk kemi qenë të ftuar, prandaj cka kemi pas me lyp në atë takim kur nuk kemi pasur ftesë”, tha Vezaj.

Burimet e “PrizrenPress-it” bëjnë të ditur se bojkotimi i kryetarit Isa Mustafës nga nëndegët e LDK-së në Prizren, është bërë për shkak pakënaqësisë që është krijuar për përzgjedhjen e kandidatit për kryetar të Prizrenit.

Mbi 20 nëndegë të LDK-së në Prizren, nëpërmjet një kërkese javën e kaluar kanë kërkuar nga Isa Mustafa, që të përzgjidhet me marrëveshje kandidati për kryetar të Prizrenit. Ata propozojnë që të mbahet një Kuvend, i cili do të nxjerrë një kandidat të pakontestueshëm nga askush. “Kërkojmë edhe nga Kryesia e LDK-së në Prizren, që emërimi i kandidatit për kryetar të Prizrenit, të dalë me marrëveshje gjithëpërfshirëse duke dëgjuar edhe zëri i të gjitha nëndegëve”, thuhet në kërkesën e nëndegëve të LDK-së në Prizren, dërguar kryetarit të tyre Isa Mustafa.

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) Dega në Zhur, ndërkaq ka propozuar Nijazi Ademajn për kandidat për kryetar të Prizrenit. Emri i Ademajt është dërguar edhe në Kryesi të LDK-së në Prishtinë.

Dega e LDK-së në Prizren dhe ajo në Zhur, nuk kanë arritur të gjejnë gjuhën e përbashkët në përzgjedhjen e kandidatit për kryetar të Prizrenit.

Në mungesë të gjetjes së një kandidati të përbashkët, veç e veç, i kanë dërguar propozimet e tyre në Prishtinë për kryetar të Prizrenit.

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa ndërkaq, nuk ka pranuar të përgjigjet për pakënaqësin që është krijuar për përzgjedhjen e kandidatit për kryetar të Prizrenit. I pyetur për krijimin e kësaj pakënaqësie, Mustafa nuk ka pranuar të përgjigjet.” Sot nuk kemi ardhur për këtë punë”, ka thënë Mustafa.

Kryetari i LDK-së në Zhur, Shukri Vezaj tha ndërkaq, se shpreson që Isa Mustafa, do të marrë seriozisht kërkesën e 22 nëndegëve të LDK-së në Prizren. “Deri më tash nuk kemi marrë përgjigje dhe as nuk jemi takuar me Isa Mustafën për këtë punë”, tha Vezaj./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Koulibaly: Anguissa më ka treguar për presioni-n e Conte-s. Kvara? Ai duhet të jetë përsëri magjik

Mbrojtësi që luan për Al-Hilal në Arabinë Saudite, Kalidou Koulibaly ka dhënë një intervistë të gjatë për mediet italiane, ku ka folur ndër të...

Qytetarët e Rahovecit dalin zbathur për ta larguar ujin – pusetat e mbyllura

Shiu i madh i cili ka filluar tashmë në komunën e Rahovecit menjëherë ka bllokuar rrugët e qytetit nga uji i madh dhe për...

Lajmet e Fundit