27 C
Prizren
E martë, 11 Maj, 2021

Nëse shkohet në zgjedhje të reja, PAN-i në qeveri e LV e LDK në opozitë

Analisti politik Ramush Tahiri ka fajësuar Lidhjen Demokratike të Kosovës (LDK) për bllokim të marrëveshjes për bashkëqeverisje me Lëvizjen Vetëvendosje (LV).

Në këtë intervistë dhënë për gazetën “Epoka e re”, ai ka thënë se është e padrejtë që kjo parti t’i kërkojë shtatë ministri ose t’i kthehet posti i kryeparlamentarit dhe pesë ministri. Tahiri ka deklaruar se nëse nuk ka marrëveshje LV – LDK presidenti duhet ta mandatojë Albin Kurtin për kryeministër edhe pa propozim formal të LV-së.

Ai ka treguar se presidenti këtë mund ta bëjë duke u thirrur në konsultimin që ka pasur me të dhe në videomesazhin që Kurti ka publikuar në “Facebook”, përmes të cilit ka treguar se është kandidat i LV-së për kryeministër dhe ka propozuar ministrat e subjektit të tij.

Tahiri ka thënë se nëse shkohet në zgjedhje të reja, PDK-ja bëhet bashkë me Nismën mund të dalë e para dhe PAN-i mund të vijë në qeveri dhe LV-ja e LDK-ja të kalojnë në opozitë

“Epoka e re”: Z. Tahiri, as takimi i tretë i kësaj jave në mes të LV-së dhe LDK-së nuk ka sjellë ndonjë marrëveshje. Cili është komenti juaj?

Tahiri: Është keq që nuk po ka rezultat për arritjen e marrëveshjes për koalicion në mes të LDK-së dhe LV-së. Edhe më keq është që nuk po bëhen publike dallimet se për çka nuk po arrihet kjo marrëveshje. Opinioni me të drejtë ose pa të drejtë po konsideron se LDK-ja me kërkesat për shtatë ministri faktikisht po e bllokon procesin e marrëveshjes, sepse po i vendos në pozitë shumë të keqe Albin Kurtin dhe LV-në. Se a është e vërtetë që LDK-ja po i kërkon shtatë ministri këtë do ta dimë nëse marrëveshja nuk arrihet përfundimisht, sepse atëherë palët duhet të tregojnë se ku i kanë pasur dallimet.

“Epoka e re”: Sipas jush, si do të duhej të ndaheshin postet?

Tahiri: Meqenëse LV-ja është partia e parë, konsideroj se posti i kryeministrit me automatizëm i takon asaj, kurse dhjetë ministritë e tjera duhet të ndahen 5 me 5. Se cila nga këto ministri është më e rëndësishme i mbetet të zgjedhë LDK-së, meqenëse ajo po shihet se është më e pakënaqur. Ndërsa kryeparlamentari me Kushtetutë i takon LV-së dhe nuk bartet te partia e dytë. Për mua ka qenë komplet e padrejtë juridikisht dhe politikisht kërkesa e LDK-së për ta marrë kryeparlamentarin për ta bërë pjesë të ndarjeve kushtetore, sepse kryesia e Kuvendit ndërtohet për balancë të forcave. Do të ishte e turpshme nëse del që marrëveshja nuk është arritur për një post ministror ose dy poste ministrore. Edhe më e turpshme do të jetë nëse arrihet marrëveshja dhe LDK-ja do t’i ketë shtatë ministri, duke thënë se dihet çfarë peshe ka posti i kryeministrit. Pra, kryeministri nuk ka sektor, ai punon përmes ministrave. Nuk e di pse thonë ata se kryeministri vlen sa tre ministra. Ai në qeveri e ka një votë. Nëse dakordimi do të kishte një marrëveshje ku LDK-ja do t’i ketë shtatë ministri, LV-ja tri dhe minoritetet dy, kjo do të ishte një absurd i madh.

“Epoka e re”: Domethënë, LV-ja e ka pranuar formulën 6 me 4?

Tahiri: LDK-ja, sipas burimeve të mia, nuk po e pranon as ofertën 6 me 4. Ajo po i dëshiron shtatë ministri. Sepse LV-ja është pajtuar me formulën 6 me 4, por LDK-ja po dëshiron më shumë. Ose është formula tjetër që po e kërkon LDK-ja, qeveria të ndahet 5 me 5, të japë dorëheqje Glauk Konjufca nga posti i kryeparlamentarit dhe ky post t’i takojë LDK-së. Gjithashtu, LDK-ja kërkon zotimin për president. Për mendimin tim, do të ishte e turpshme që z. Konjufca të jepte dorëheqje.

“Epoka e re”: Si duhet të veprohet nëse këto parti nuk arrijnë një marrëveshje? Çfarë duhet të bëjë presidenti tani?

Tahiri: Mendoj se presidenti Hashim Thaçi duhet ta nominojë Albin Kurtin për kryeministër sepse Albin Kurti përmes videomesazhit të publikuar në profilin e vet në “Facebook” është deklaruar se është kandidat i LV-së për kryeministër. Në atë videomesazh ai ka thënë se si kandidat për kryeministër i LV-së i ka propozuar ata emra për ministra nga subjekti që drejton. Një veprim i tillë është pranim se është kandidat për kryeministër, pra me videomesazh dhe me shkrim ai deklarohet. Mendoj se tani Thaçi nuk ka nevojë të konsultohet se kush do të jetë kandidat për kryeministër nga LV-ja. Presidenti Thaçi, nëse e dekreton Kurtin për kryeministër duke u thirrur në këtë videomesazh dhe duke u thirrur në konsultimin që ka pasur me të, sipas nenit 95 të Kushtetutës, mund ta nominojë Kurtin për kryeministër.

“Epoka e re”: Por LV-ja përmend nenin 84 të Kushtetutës, duke thënë se kjo parti duhet ta propozojë me anë të një shkrese z. Kurti për kryeministër?

Tahiri: Natyrisht se neni 84 thotë se me propozim të Vetëvendosjes, por tani propozimi i LV-së është se Albin Kurti e ka propozuar vetveten në videomesazhin në “Facebook” ku u tregoj të gjithë qytetarëve të Kosovës dhe LDK-së se ai ka caktuar pesë ministrat e tij, ndërsa ka ftuar partnerin e tij politik t’i propozojë pesë emra të tjerë. Nëse presidenti Thaçi sot e nxjerr këtë dekret, z. Kurti nga sot i ecën 15-ditëshi i paraparë në Kushtetutë. Për mua është e pandershme që z. Kurti po refuzon ta marrë nominimin, duke thënë se presidenti e di që nuk ka marrëveshje. Presidentit nuk i intereson nëse ka marrëveshje apo jo. Presidentit i intereson vetëm a je ti kandidat i partisë së parë. Se a ke marrëveshje apo jo, ajo duhet të dëshmohet në Kuvend, jo te presidenti. Nëse presidenti e dekreton kandidatin për kryeministër, z. Kurti brenda 15 ditësh duhet të shkojë në Kuvend dhe nëse i merr votat e mjaftueshme zgjedhet kryeministër, nëse nuk i ka votat bie. Por, nëse ai refuzon dhe nuk shkon në Kuvend për t’u votuar, kjo merret sikur e ka konsumuar të drejtën dhe nuk është zgjedhur. Pastaj, presidenti Thaçi brenda afatit tjetër e cakton kandidatin tjetër për kryeministër. Jo prej të njëjtës parti, jo prej partisë së dytë, apo të tretë, por prej kujt dëshiron ai. Domethënë ai e vlerëson se kush i ka numrat. Në këtë fazë, prapë mundet që PAN-i të jetë në qeveri. Shembull, nëse i jepet rasti PDK-së dhe ajo i bën numrat, atëherë në opozitë mbeten LDK-ja dhe LV-ja. Në këtë mënyrë Kosova do të kishte përsëri një qeveri nga partitë që kanë qeverisur mandatin e kaluar. Pra, edhe kandidati i dytë për kryeministër i ka 15 ditë afat për ta formuar qeverinë e re. Nëse Kurti e konteston nominimin e Thaçit dhe e dërgon në Kushtetuese, besoj se në një periudhë të shpejtë Gjykata Kushtetuese do t’i japë të drejtë Hashim Thaçit. Një parti që i ka 25 për qind të votave nuk mund ta çojë vendin në zgjedhje. Vendin në zgjedhje e çojnë vetëm 61 deputetë.

“Epoka e re”: Cilës parti do t’i konvenonin zgjedhjet e reja?

Tahiri: Nëse vendi shkon në zgjedhje mendoj se penalizohet LDK-ja, sepse më nuk mund t’i nxjerrë kandidatët për deputetë ashtu siç ka bërë herën e fundit dhe më nuk mund ta nxjerrë një kandidat konsensual për kryeministër ashtu siç e ka pasur. Po ashtu, nëse shkohet në zgjedhje dhe nëse PAN-i bëhet bashkë, atëherë LDK-së nuk do t’i vijë radha të hyjë në qeveri. Mendoj se zgjedhjet për LV-në do të ishin të favorshme. Nuk besoj se humb kjo parti, sepse i ka bërë të gjitha përpjekjet për ta bërë qeverinë dhe nëse kjo parti do të akuzonte LDK-në se ka kërkuar dy ministri më shumë, atëherë opinioni do të nervozohej më shumë kundër LDK-së dhe jo LV-së. LV-ja do të ketë hendikep sepse do të shkojë e vetme në zgjedhje dhe do ta këtë problem të rritet për disa deputetë. Ndërsa, në zgjedhje të reja PDK-ja me Nismën mund të shkojnë bashkë dhe ekziston mundësia që të dalin partia e parë dhe të ndodhë ajo që kemi parë mandatin e kaluar: PAN në qeveri dhe LV e LDK në opozitë.

Më Shumë

54-vjeçaren e zë rryma, po mbushte telefonin që ia kishte dhuruar bashkëshorti

Një grua në Tajlandë u gjet e vdekur pasi e kishte zënë korrenti ndërsa luante me telefonin e saj të ri që ishte në...

Albena Reshitaj: Së pari të vaksinohen qytetarët, pastaj unë

Deputetja e AAK-së, Albena Reshitaj ka treguar se si deputete ka vendosur që të mos vaksinohet para qytetarëve edhe pse punon në sektorin shëndetësor. “Ne...

Suharekasi humb kontrollin e traktorit dhe bie në humnerë

Një person nga Suhareka derisa ka qenë duke drejtuar traktorin e tij ka humbur kontrollin dhe ka rënë në hendek. Pas marrje së ndihmës mjekësore...

Albin Kurti kritikohet pasi e refuzoi takimin me Vuçiqin

Refuzimin e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti për pjesëmarrje në takimin në Bruksel me kryeministrin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, po e sheh si vendim...

Zvicra e heq Kosovën nga lista e karantinës

Zyra Federale e Shëndetësisë në Zvicër ka publikuar të dhëna të reja në lidhje me rrezikshmërinë e vendeve nga COVID-19. Sipas raportimit të gazetës zvicerane...

Rritet qarkullimi i bizneseve, për katër muaj shteti inkasoi mbi 200 milion euro taksa

Këtë vit Administrata Tatimore e Kosovës (ATK) ka tejkaluar planifikimin e të hyrave nga tatimet, por edhe qarkullimi i bizneseve sivjet është më i...

SBASHK do t’i drejtohet gjykatës, kërkon pagesën e shtesave për mësimdhënësit

Sindikata e Bashkuar e Arsimit së shpejti do t’i drejtohet gjykatës për pagesën e shtesave të dala nga një vendim i nxjerr nga qeveria...

Kërcënon me jetë familjarët e tij në Prizren, prangoset

Në rrugën “Qazim Berisha” të Prizrenit Policia ka arrestuar dje një të dyshuar për dhunë në familje. I dyshuari kishte kërcënuar me jetë dhe kishte...

Në Indi po përdoret bajga e lopës me besimin se do të largojë COVID-19, vjen përgjigja e mjekëve

Mjekët në Indi po paralajmërojnë kundër praktikës së përdorimit të bajgës së lopës në besimin se do të largojë COVID-19, duke thënë se nuk...

Pas debatit të ashpër të PDK’së me Gërvallën, përplasen deputetët e PDK’së me ata të Vetëvendosjes

Seanca e Kuvendit të Kosovës është ndërprerë pas përplasjeve të opozitës me ministren e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, shkruan Gazeta Express. Teksa kryesuesja e...

Muharremaj angazhohet në mbjelljen e luleve në qytetin e Suharekës

Kreu i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj ka njoftuar përmes një postimi në facebook se ka kontribuar në mbjelljen e luleve në qytet. Muharremaj poashtu...

Përleshje në një lokal në Prizren, menaxheri ndërhyn për pajtim por e godasin edhe atë

Pasditen e së shtunës është menaxheri i një lokali në Prizren është dërguar në spitalin rajonal të Prizrenit, pasi dy persona ishin përleshur mes...

Aksident me fatalitet në Malishevë: Vdes një person pasi u godit nga vetura

Një aksident ka ndodhur në fshatin Balincë të Malishevës nga ku ka mbetur i vdekur një person. Vetura ka shkelur këmbësorin pak pasi ky i...

Haskuka: Jemi duke e pritur drejtësinë e vonuar për vrasjen e ‘Drinit’

Me rastin e shënimit të 21 vjetorit të vrasjes tinëzare të Ekrem Rexhës - komandant Drinit, kryetari i komunës së Prizrenit Mytaher Haskuka së...

Nënshkruhet memorandum për organizimin e Autostradës Biennale në Prizren

Drejtori i Qendrës Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren Samir Hoxha, ka pritur në takim përfaqësuesit e festivalit ndërkombëtar Autostrada Biennale, me të cilët...

Kërcënohet një polic në Prizren

Një zyrtar policor në Prizren ka bërë të ditur se deri sa ka qenë jashtë detyrës zyrtare kishte pranuar një mesazh në rrjete sociale...

Lajmet e Fundit