18.8 C
Prizren
E enjte, 20 Qershor, 2024

Nesër fillon festivali ”Femmes FATALES”

Femmes Fatales-prishtineQë nga nesër më 27 maj do mbahet festivali” Femmes FATALES ”, në Teatrin Kombëtar të Prishtinës, i organizuar nga Artpolis për të drejtat e njeriut.

Ky festival do të sjell artin origjinal të projektuar dhe krijuar nga gratë që do të përfshihen shfaqje teatrale, filma dokumentarë dhe të shkurtër, lexime skenike, punëtori, ekspozita, performansë, promovim librash, diskutime dhe prezantime, dhe forma të tjera të artit të bëra nga gratë në Kosovë dhe në rajon (Maqedoni, Serbi, Shqipëri).

Kjo është hera e dytë që në Kosovë organizohet një festival i llojit  të tillë i cili do të mbahet prej 27 deri më 31 maj të këtij viti.

Më Shumë

‘Natën e mirë’ nga Elita 5, kënga që rikthen në skenë grupin ikonik shqiptar

Pak javë më parë, grupi ikonik shqiptar, ka publikuar këngën e tyre më të re ‘Natën e mirë’, këngë kjo e cila vjen pas...

Vendlindja e përkujton Bekim Fehmiun

  Në Prizren u nderua jeta dhe vepra e Bekim Fehmiut, aktorit të shquar shqiptar, në 14-vjetorin e vdekjes së tij. Në këtë ngjarje, miqtë, dashamirët,...

Lajmet e Fundit