25.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

Nisma u premton mërgimtarëve heqjen e taksës për automobila

Nisma per kosove1Përmes një kumtese për medie, Nisma për Kosovën, pasi përmend kontributin e mërgatës para, gjatë dhe pas luftës për Kosovën dhe në Kosovë thekson se në vend që Kosova e lirë t’ju njohë kontributin e jashtëzakonshëm dhe t’ju hapë rrugë për sjelljen e përvojave individuale në fushat ekonomike, politike dhe sociale, strukturat udhëheqëse të pushtetit zbatuan një politikë plaçkitëse ndaj jush.

Shembulli më skandaloz i kësaj mosmirënjohje e përbuzje janë taksat ndaj mjeteve automobilistike të mërgimtarëve.

“Po ju garantojmë se hapi i parë që do të ndërmerr Nisma për Kosovën do të jetë ndërprerja e kësaj plaçkitje të paskrupullt të emigracionit shqiptar. Ky do të jetë sinjal i qartë se politika institucionale e shtetit të Kosovës do të ndryshojë në raport me emigracionin shqiptar”, thotë kumtesa dhe përfundon se Nisma… garanton se do të sigurojë tërë kornizën ligjore që do t’i mundësojë perspektivën e sigurt të investimeve në Kosovë. Është koha që emigracionit shqiptarë t’ia kthejmë hakun e kontributit të madh për çdo gjë që ka bërë dhe është duke bërë për vendin e vet”, përfundon kumtesa.

Më Shumë

Sot nis Euro 2024

Sot nis Europiani i 17, emocione që do të përcillen për 1 muaj në Tv Klan, deri në finalen e 14 Korrikut, që do...

Babai i Aviciit: Më mungon çdo minutë, por zemërohem me të që u largua

Më 20 prill të vitit 2018, bota humbi një superyll muzikor, DJ-in suedez Avicii. Në moshën 28-vjeçare, ai humbi jetën në mënyrë tragjike ndërsa ishte...

Lajmet e Fundit