18.8 C
Prizren
E hënë, 20 Shtator, 2021

Numri i të vdekurve nga zjarret në Turqi rritet në tetë

Numri i të vdekurve nga zjarret në bregdetin jugor të Turqisë u rrit në tetë të dielën, ndërsa zjarrfikësit janë ende duke luftuar në ditën e pestë për të shuar zjarret që ende po ndizen në qytetet turistike bregdetare.

Dy persona të tjerë humbën jetën të dielën për shkak të zjarreve në qytetin jugor të Manavgat, ndërsa 10 të tjerë u lënduan, tha ministri i Shëndetësisë në Turqi, Fahrettin Koca, shkruan Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Më shumë se 100 zjarre që shpërthyen në Turqi në pesë ditët e fundit janë shuar thanë autoritetet turke. Megjithatë zjarret që u ndezën ne Manavgat dhe në Marmaris ka shkaktuar evakuimin e disa zonave të banimit dhe hoteleve.

Në qytetin turistik të Bodrumit, një grup turistësh dhe stafi i hotelit u evakuan me anije, pasi që flakët u përhapën, Pakdemirli tha se më pas zjarri është shuar të dielën në mëngjes.

Zjarret tashmë kanë marrë jetën e pesë personave në Manavgat dhe një në Marmaris në pesë ditët e fundit.

Që nga e mërkura mijëra njerëz janë evakuar nga shtëpitë e tyre. Qeveria turke u zotua të rindërtojë shtëpitë e dëmtuara dhe të kompensojë humbjet në zonat e prekura nga zjarret.

Pakdemirli tha se të paktën 13 aeroplanë, 45 helikopterë, dronë dhe 828 automjete zjarrfikëse ishin përfshirë në përpjekjet e shuarjes së zjarrit.

BE-ja tha se kishte ndihmuar në mobilizimin e tre avionëve zjarrfikës të dielën, një nga Kroacia dhe dy nga Spanja, pasi Turqia aktivizoi një skemë të reagimit ndaj fatkeqësive për të kërkuar ndihmë nga vendet e tjera evropiane. Turqia nuk është anëtare e BE -së.

Më Shumë

Tension dhe përplasje në eventin që i bëri bashkë Noizyn dhe Meriton Mjekiqin

Mbrëmë u mbajtë një event në Tiranë në “Albulena Fight Night”. Përpos meçit mes Ervis Bicit dhe Abdul Kassimit, të ftuar ishin edhe Noizy me...

Murati: Ndërtimi i rrugës Prizren-Tetovë pritet të përfundojë brenda këtij mandati

Këtë të enjte, në Shkup është mbajtur mbledhja e parë e përbashkët e Qeverisë së Kosovës dhe Qeverisë së Maqedonisë së Veriut më çrast...

‘Eja të vdesim e dashur, s’ka rëndësi në rron si rob a zot, arkivoli është gati’

Poezi nga Xhevahir Spahiu Eja të vdesim, e dashur, shpenzimet e varrimit i merr përsipër shteti, a s’e dëgjove në TV si kryelajm? Eja të vdesim, e dashur, s’ka...

Zhduket një e mitur në Prizren

Një nënë nga Prizreni ka raportuar në polici se vajza e saj e mitur në mëngjesin e së martës është larguar nga shtëpia dhe...

Totaj: Gratë janë shtylla e shoqërisë

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, ka vizituar sot bizneset e udhëhequra nga gratë në lagjen ‘Ortakoll’. Ai është shoqëruar nga Vlora...

Rrah nënën dhe gruan e tij në Prizren

Një person ka rrahur nënën dhe gruan e tij, raporton PrizrenPress Rasti ka ndodhur dje rreth orës 13:30, në Prizren. "Prizren 17.09.2021 – 13:30. Është shoqëruar...

Totaj zotohet për përmirësimin e shërbimeve publike: Prizreni u keqqeveris nga VV-ja

Kandidati për kryetar të Komunës së Prizrenit nga radhët e PDK-së, Shaqir Totaj, tha për Ekonomia Online se kanë punuar në një program përmbajtjesor...

Digjen sipërfaqe pyjore në Prevallë

Në Prevallë të Prizrenit raportohet se nga zjarri është përfshirë një sipërfaqe e pyllit, shkurre dhe bari i thatë, raporton PrizrenPress. Njësit e zjarrfikëseve kanë...

Haskuka takon aktivistët në Mushnikovë

Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka takuar aktivistët e Mushnikovës. Ai, ka qenë i shoqëruar nga deputeti Arbër Rexhaj dhe...

Totaj: Do të qeverisi me duar të pastra

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, në kuadër të fushatës parazgjedhore është takuar me mësimdhënësit pensionist, si dhe me strukturat e...

Peja me fitore të lehtë ndaj Bashkimit

Peja ka shënuar fitore të lehtë kundër Bashkimit 86:51 (19:5, 20:15, 24:19, 23:12), në kuadër të javës së parë të Art Motion Superligës së...

Vdes një person në Prizren, u rrotullua me traktor në mal

Një person ka vdekur si pasojë e lëndimeve të marra pasi është rrotulluar me traktorin e tij në një vend malor. Rasti ka ndodhur mesditën...

Tuna rikthehet me koncert live

Këngëtarja e njohur shqiptare, Tuna Sejdi, ka kohë që nuk ka sjell ndonjë projekt të ri muzikor për fansat e saj. Megjithatë ajo po tregohet...

Rrahen mes vete babai dhe dy djemtë në Malishevë

Tre persona janë arrestuar në Malishevë, gjatë mbrëmjes të së martës rreth orës 21:25, pasi që të njëjtit dyshohen se janë rrahur mes vete,...

Pranoi mito, arrestohet zyrtari doganor në pikëkalimin në Vermicë

Mbrëmjen e së enjtes që e lëmë pas, në pikëkalimin kufitar të Vermicës, është arrestuar një zyrtar doganor.   Arrestimi i tij u bë nga njësitë...

Vdes 73-vjeçari pasi nuk kishte vend për t’u shtrirë në spitale

Një 73-vjeçar amerikan, Ray DeMonia vdiq pasi nuk pati asnjë shtrat të lirë në 43 spitale. Ai nuk po kërkonte trajtim për COVID-19, por kishte...

Lajmet e Fundit