11.8 C
Prizren
E premte, 1 Mars, 2024

Paçarizi mbron praktikën e pagesës së kontrolleve teknike të objekteve

sadik-pacariziKomuna e Prizrenit nuk e sheh shqetësuese çështjen e pagesës në llogaritë personale të punëtorëve të Drejtorisë së Urbanizmit, në rastet kur ata janë pjesë e Komisionit për kontroll teknik të objekteve të ndërtimit.

Drejtori i Urbanizmit, Sadik Paçarizi, insiston se kjo praktikë është e përkufizuar me ligj e akte nënligjore dhe se nuk ka asgjë kontestuese. “Kontrolli dhe pranimi teknik i objekteve gjithnjë ka qenë i rregulluar me ligj dhe me udhëzim administrativ të MMPH-së. Honorarët për pranimet teknike derdhen në xhirollogaritë private, por komisioni caktohet i pavarur anipse në të ka punëtorë të DUPH-së dhe puna kryhet jashtë orarit të punës…”, tha Paçarizi për Koha Ditore.

Javë më parë këshilltari i LDK-së, Ridvan Hoxha, ka kritikuar Komunën e Prizrenit për zbatimin e kësaj praktike duke iu referuar ligjeve të ish-Jugosllavisë./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Deklarohet këshilltari i MPJD-së që u sulmua fizikisht: Kam lëndime të mëdha në syrin e majtë

Këshilltari në Ministrinë e Jashtme dhe Diasporës, Çerim Bajrami, është sulmuar fizikisht nga një person pasditen e së enjtes, me ç’rast ka pësuar edhe...

Rikujtojmë diplomatin Gjergj Pekmezi, ndër shqiptarët më të kulturuar të kohës

Sot më 24 shkurt të vitit 1938 vdiq gjuhëtari, filozofi, folkloristi dhe diplomati shqiptar Gjergj Pekmezi. Gjergj Pekmezi ishte profesor i shqipes, bibliograf dhe albanolog...

Lajmet e Fundit