-1.2 C
Prizren
E hënë, 6 Shkurt, 2023

Pako ushqimore për Ramazan

kbi-620x330Në ambientët e Këshillit të Bashkësisë Islame në Prizren,sot janë shpërndarë pako ushqimore para fillimit të muajit të Ramazanit nga shoqata turke “Hasene” me seli në Këln të Gjermanisë.Me këtë rast,kreu i KBI-së në Prizren,Lutfi Ballëk,falëndëroi përfaqësuesit e kësaj organizate për këtë donacion, i cili po iu shpërndahet familjeve skamnore anëkend komunës së Prizrenit që edhe kategoria me probleme më të theksuara jetese të mos mbetet me “sofër” boshe për iftar dhe syfyr gjatë muajit të madhërishëm të Ramazanit,tha ai.

Përfaqësuesi i shoqatës “Hasene”,Ali Atik,tha se ky donacion është mundësuar nga xhemati i rreth 400 xhamive në Gjermani që përbehet nga xhematlinj turq,arab,shqiptar,gjerman etj,të cilët asnjëherë nuk hezitojnë që të shprehin humanizmin e tyre në projektet që implementon shoqata “Hasene” për të ndihmuar familjet në nevojë.

Njëra nga përfitueset e këtij donacioni ishte edhe zonja e moshuar,Qamile Kabashi,e cila e vlerësoi jashtëzakonisht këtë donacion ,duke thënë se aajo me bashkëshortin e saj jetojnë në kushte të rënda jetese,dhe se nga asistenca sociale prej 75 eurove që marrin në muaj nga shteti i Kosovës nuk mund të blejnë as medikamente shëndetësore,ndërsa sa për të mbajtur veten gjallë me gjëra ushqimore,as që mund të flitet,tha zonja Kabashi.Kostoja e këtij donacioni me artikuj elementar ushqimor kap vlerën e rreth 12 mijë eurove/Tv Prizreni/

Më Shumë

Prokuroria kërkon vazhdimin e masës së paraburgimit për “Kobrën” dhe pesë të tjerët

Prokuroria Themelore në Prizren, ka kërkuar vazhdimin e masës së paraburgimit ndaj Dibran Hoxhën dhe pesë të pandehurit të tjerë, të dyshuar për vrasjen...

Kurti e falënderon Erdogan për përkrahjen e Turqisë për anëtarësimin e Kosovës në NATO dhe në KiE

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është duke qëndruar në Turqi për vizitë pune, ku edhe ka mbajtur një konferencë për media së bashku me...

Puhi

Lajmet e Fundit