0.8 C
Prizren
E martë, 31 Janar, 2023

Parlamenti i ri, të premten me 18 korrik?

Atifete jahjagaZyrtarë të Presidencës së Kosovës, thanë që Presidentja e Kosovës,Atifete Jahjaga dhe stafi i sajë, ndodhet mes dy dilemave.Të shpallë së pari mandatarin për themelimin e qeverisë apo datën e konstituimit të Parlamentit Kosovës. Sipas tij, pavarësisht se cili do të jetë vendimi i parë i Presidentes Jahjaga, dita e konstituimit të Kuvendit të ri të Kosovës, mund të jetë pas dy javësh,me 18 korrik.

‘ Presidentja dhe stafi i saj janë në dilemë se cilin veprim duhet ta marrin të parin, shpalljen e mandatarit për themelimin e qeverisë apo datën e konstituimit të kuvendit. Ende nuk është marrë ndonjë vendim rreth kësaj. Sidoqoftë, në ditët në vijim pritet të qartësohet situata”, tha njëri prej këshilltarëve të Presidentes , duke mos preferuar të citohet zyrtarishk për shkak të ndjeshmërisë së situatës, transmeton rtk.

Sipas tij, megjithatë konstituimi i Kuvendi të ri, pritet të bëhet brenda dy javësh dhe me shumë mundësi, do të jetë dita e premte, 18 korrik.

Zyrtaisht, ka qenë e pamundur të kontaktohet me stafin për informim të Presidencës për t`i rikonfirmuar thënjet e këshilltarit të tyre. Presidentja e Kosovës, gjatë ditës së djeshme, pranoi rezultatin e certifikuar të zgjedhjeve, me Partinë Demokratike të Kosovës si fituese të zgjedhjeve ndërsa ditë më parë mori interpretimin kushtetues nga Gjykata Kushtetues për mandatarin e qeverisë.

Më Shumë

Një tjetër yll i ri brazilian afër transferimit në Evropë

Flamengo ka rënë dakord me Wolverhampton për transferimin e mesfushorit brazilian Joao Gomes në skuadrën e Premier League, sipas Globo. Wolves do të paguajë një...

“ Fidani” në Prizren shpall konkurs letrar

Shoqata për Kulturë e Art “ Fidani” në Prizren ka shpallur konkurs letrar për tregim të shkurtë dhe poezi . Konkursi është shpallur me...

Lajmet e Fundit