17.8 C
Prizren
E diel, 26 Maj, 2024

Me pasaporta e të izoluar

pasaporta e kosovesKosovarët e festuan edhe një herë Ditën e Evropës, ashtu të izoluar nga Evropa.

Çdo vit nga shtetësia e Kosovës heqin dorë rreth 4 mijë persona. Por për ata që kanë dy shtetësi, situata është ndryshe, shkruan Tribuna.

Me pasaportat e Kosovës mund të kalosh vetëm në Shqipëri, Maqedoni dhe Mal të Zi. Por ka dikush që ka dy nënshtetësi dhe kalon nëpër rrugët e tjera që nuk lejohen me pasaportë kosovare, pa pikë problemi.

I tillë është edhe E.U. ai ka dy pasaporta, të Kosovës dhe Malit të Zi.

Kur niset të kalojë kufirin e Kosovës ai merr me vete pasaportën e Kosovës.

E kur niset më larg, e merr me vete edhe atë të malit të zi. Krejt kjo pasi Kosova as që ka hyrë deri më tash në procesin e liberalizimit të vizave.

Më Shumë

Fillon ndërtimi i disa tualetëve publike para objektit të administratës në Prizren

Të hënën e 20 majit, punimet për ndërtimin e tualetëve publike filluan para objektit të administratës komunale në Prizren. Komuna e Prizrenit, në partneritet me...

Sot përfundon periudha shtesë e regjistrimit të popullsisë

Sot përfundon regjistrimi i popullsisë edhe për komunat në Kosovë të cilat kishin kërkuar shtyrjen e afatit për një javë në mënyrë që të...

Lajmet e Fundit