15.8 C
Prizren
E premte, 24 Maj, 2024

Pazaret me postin e Kryeprokurorit të Shtetit

IsmetKabashi-kryeprokuroriIsmet Kabashi ka pirë kafen e mëngjesit të enjten me Enver Hasanin. Kryeprokurori në largim i Shtetit dhe kryetari i Gjykatës Kushtetuese kanë diskutuar për mundësinë që Kabashi të vazhdojë punën si kryeprokuror deri në zgjedhjen e kryeprokurorit të ri, ani se ai, më 5 gusht pensionohet, ka mësuar “Koha Ditore”.

Kabashi, i shkarkuar me vendim të Këshillit Prokurorial, të premten e kaluar, për shkak të pensionimit, pasi ka dështuar që si ushtruese të detyrës ta vinte Laura Pulën, është duke provuar që vetë të mbetet në pozitën e deritashme. Për këtë mundësi është konsultuar me Hasanin nga i cili ka kërkuar interpretim nëse mund ta ushtrojë këtë detyrë, ndonëse Ligji i punës e ndalon një gjë të tillë.

Hasani dhe Kabashi është zbuluar se kanë lidhje interesi njëri me tjetrin. Kabashi është munduar t’ia fsheh hetimet penale Hasanit, derisa ka të punësuar vajzën në Gjykatën Kushtetuese në një proces të dyshimtë. Hasani dhe Kabashi që vijnë nga rajoni i Mitrovicës janë vetëm dy prej atyre që gjithë sistemin e drejtësisë e kanë në dorë.

Më Shumë

Humb jetën një person në Prizren, dyshohet se kishte kontakt me rrymë

Një person ka humbur jetën në Prizren, si pasojë e kontaktit me rrymë. Rasti ka ndodhur ditën e premte, rreth orës 19:30. “Raportohet se viktima mashkull...

Murati tregon se si do të funksionojë skema e re e asistencës sociale në Kosovë

Në Objektin e Qeverisë, Kryeministri Albin Kurti dhe ministri i Financave, Hekuran Murati sot morën pjesë në konferencën për shënimin e fillimit të pilotimit...

Lajmet e Fundit