13.8 C
Prizren
E diel, 2 Prill, 2023

Vendimi i Kushtetueses nga 10 deri 15 gusht

GjykataKushtetuese e KosovesGjykata Kushtetuese, pritet ta shpallë vendimin për seancën konstituive të 17 korrikut nga data 10 deri më 15 gusht, shkruan në numrin e sotëm gazeta ”Kosova Sot”.

Kështu në mesin e muajit gusht, do të definohet qartë grupi më i madh parlamentar në Kuvendin e Kosovës, duke zgjidhur kështu nyjën e konstituimit të legjislaturës së re, pas pezullimit të vendimeve të seancës së 17 korrikut pas vendosjes së Masës së Përkohshme nga Gjykata Kushtetuese e Republikës së Kosovës, ndaj vendimit të kontestuar të seancës konstituive të Kuvendit të Kosovës për zgjedhjen e kryetarit dhe anëtarëve të kryesisë.

Sipas ekspertëve kushtetues, dhënia e përgjigjes së saktë mbi bazën kushtetuese se kush dhe kur konsiderohet grup më i madh parlamentar në Kuvendin e Kosovës dhe cili është momenti i formimit të ligjshëm të atij grupi, do të hapë rrugën e qartë për tejkalimin e ngërçit në konstituimin e plotë të legjislaturës së re.

Më Shumë

Haradinaj kujton masakrën në Pastasellë të Rahovecit: Dora barbare nuk i kurseu as të miturit

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, e ka kujtuar masakrën në Pastasel të Rahovecit që ka ndodhur 24 vjet më parë. I...

Rrahja e 37-vjeçarit në Prizren, arrestohet i dyshuari i dytë

Policia e Kosovës ka njoftuar se është arrestuar personi i dytë për një rast të lëndimit trupor që ka ndodhur më 23 mars në...

Enigmë

Lajmet e Fundit