-4.2 C
Prizren
E mërkurë, 8 Shkurt, 2023

PDK dërgon në Kushtetuese çështjen e “grupit më të madh parlamentar”

KuvendiKosoves5-27Kryesia e Kuvendit të Republikës së Kosovës, në mbledhjen e sotme të mbajtur, e ka përcaktuar koalicionin LDK-AKK-Nisma për Kosovën si grupin më të madh parlamentar.
Pas përfundimit të kësaj mbledhjeje, ish-kryeparlamentari i Kosovës, Jakup Krasniqi, ka deklaruar se kjo është në pajtim me Kushtetutën dhe se për këtë është pajtuar edhe Kryesia e Kuvendit.

Mirëpo, këtë vendim, Partia Demokratike e Kosovës po e sheh si të pamundshëm. Ndërkaq, sipas burimeve të Koha.net brenda partive politike, mësohet se këtë vendim PDK do ta dërgojë në Gjykatën Kushtetuese, pasi që, sipas tyre, vendimi bie ndesh me të gjitha Ligjet e Republikës së Kosovës. /Koha.net/

Më Shumë

Gjashtë vjet nga vdekja e shkrimtarit të madh Dritëro Agolli

Shkrimtari, poeti dhe politikani shqiptar Dritëro Agolli ka vdekur më 3 shkurt të 2017, në moshën 85-vjeçare. Agolli vuante prej kohësh nga një sëmundje në...

Përcaktohet data e përballjes mes Fury dhe Usyk

Përfaqësuesit e dy boksierëve, Tyson Fury dhe Oleksandr Usyk kanë qenë në bisedime për disa kohë. Super përballja është shtyrë pas disa javë pasi...

Lajmet e Fundit