-3.2 C
Prizren
E diel, 5 Shkurt, 2023

Ramadan Muja priti kryetarin e Bingenit, Tomas Fezer

bingen-620x330Drejtuesit më të lartë të Komunës së Bingenit nga Gjermania janë duke e vizituar qytetin e Prizrenin. Ata sot janë prituar nga kryetari i Komunës , Ramadan Muja.

Kryetarët e dy komunave të binjakëzuar para disa kohësh kanë mbajtur edhe një konferencë për shtyp.

“ Në këtë takim miqtë tanë kanë shprehur interesimin e tyre për të dhënë kontributin e tyre në mbështetje të ngritjes së nivelit të arsimit në Prizren si dhe aftësimin profesional për mjek medicinal”, tregoi Muja, transmeton TVPZ.

Kryetari i Bingenit,Tomas Fezer,tha ndërkaq se së shpejti në njërën nga shkollat e Prizrenit do të dhurohen 30 kompjuterë.

“ Jemi duke menduar që të realizojmë edhe mundësinë e ardhjes në institucionet tona shëndetësore për aftësim profesional të teknikëve dhe infermierëve medicinal”.

”Jaët e ardshme, do të sjellim 30 kompjuterë për ndonjërën nga shkollat e këtushme për të ofruar mundësit të ngritjes së nivelit të arsimit,ndërsa po mundohemi që vitin në vijim të jetësojmë angazhimet tona që mundëson ardhjen e mjekëve tuaj në institucionet tona shëndetësore për aftësimin e tyre të mëtejmë profesional”.

“Ne kemi edhe mungesë të mjekëve(infermiereve) për të punuar në shtëpitë shëndetësore për përkujdesjen e pleqve,dhe në rast se përmbushin kërkesat e nevojshme,mjekët nga Prizreni mund t’i angazhojmë edhe në komunën tonë”.

“Sa për fillim do të mundësojmë ardhjen e 3-5 mjekëve nga Prizreni”,tha ai./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Prizren: Ofroi ryshfet, dënohet me gjashtë muaj burgim me kusht dhe 150 euro gjobë

 Gjykata Themelore në Prizren, të hënën, ka shpallur aktgjykim dënues ndaj të akuzuarit Lazar Nikoliç, duke e dënuar me 6 muaj burgim me kusht...

Januzaj në Istanbul Basaksehir

Adnan Januzaj edhe zyrtarisht ka nënshkruar me Istanbul Basaksehirin. Januzaj do të jetë pjesë e Istanbul Basaksehirit në formë huazimi deri në fund të edicionit...

Lajmet e Fundit