6.8 C
Prizren
E hënë, 5 Dhjetor, 2022

PDK-ja paralajmëron hapin e radhës për 30 përqindëshin e Trustit

Partia Demokratike e Kosovës do t’i propozojë Kryesisë së Kuvendit të Kosovës për shqyrtimin e propozimit ligjor të ndryshimit të Ligjit për Fondet Pensionale.

Përfaqësuesja e PDK-së, deputetja Blerta Deliu tha sot se PDK-ja ka paraparë që sot në mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit, e cila ka dështuar në mungesë të kuorumit, të propozojë iniciativën për ndryshimin e Ligjit për Trustin.

“Nesër do të ketë një seancë dhe është vendosur që seanca e re të mbahet ditën e mërkurë. Unë, si përfaqësuese e PDK-së do t’i propozojë edhe disa iniciativa të tjera në mbledhjen e radhës të Kryesisë së Kuvendit. E para është çështja e Trustit pasi që është shumë e nevojshme që qytetarët e Kosovës të marrin një pjesë të Trustit në përballje me krizën aktuale”, ka thënë ajo.

Kuvendi i Kosovës do të mbajë nesër seancë të jashtëzakonshme.

Seanca e thirrur nga opozita parlamentare, parasheh mbajtjen e një debati parlamentar për rritjen e çmimeve të produkteve ushqimore.

Seanca e jashtëzakonshme është thirrur nga Lidhja Demokratike e Kosovës.

Më Shumë

Nesër shqyrtohet Projektligji për Zyrtarët Publik dhe Pagat në Sektorin Publik

Projektligji për Zyrtarët Publik dhe Pagat në Sektorin Publik do të shqyrtohet më 2 dhjetor. Kështu ka thënë deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Valon Ramadani. “Komisioni për...

SHBA po shqyrton ‘zgjerimin dramatik’ në stërvitjen e trupave ukrainase

Uashingtoni po konsideron zgjerimin e ndjeshëm të trajnimit që ushtria amerikane ofron për trupat ukrainase, kanë thënë për CNN shumë zyrtarë amerikanë. Sipas mediave të...

Lajmet e Fundit