24.8 C
Prizren
E shtunë, 25 Maj, 2024

PDK nuk i rikandidon shkelësit e ligjit

Thaci Muja HoxhajPartisë më të madhe në vend nuk i ka ecur mirë me shumë kryetar komunash. Tash kur zgjedhjet lokale po ofrohen, një pjesë e kryetarëve të komunave nga radhët e PDK-së kanë probleme me ligjin.

Afër 7 kryetar të komunave nga PDK-ja janë duke u hetuar nga drejtësia. Disa prej tyre edhe janë dënuar, si Xhabir Zhakru ish- kryetar i Kaçanikut, por që i ka ikur drejtësisë.

Mirëpo PDK-ja ka arritur që t’i zëvendësojë mirë emrat e vjetër me të rinj, duke korrur prapë sukses vlerëson analisti politikë Ardian Arifaj në një prononcim për standardi.

Sipas, Arifajt PDK-ja ka arritur të distancohet mirë nga ata emra që i ka pasur në parti dhe janë dënuar.

“Krejt varet se si e menaxhon PDK-ja situatën. Sa ka me ditë që PDK-ja të distancohet. Mirëpo, mos të ngutemi, deri më tash PDK-ja është gjendur mirë dhe e kemi Kaçanikun dhe Ferizajn që i ka fituar prapë me emrat tjerë, madje në Kaçanik pa balotazh”, tha Arifaj.

Ndërsa sekretari i PDK-së Basri Musmurati tha për standardi se asnjë kandidat nuk do të rikandidohet prapë nëse vërtetohet që ka pasur probleme me drejtësinë.

“Nëse kanë probleme me ligjin nuk do t’i kandidojmë”, tha Musmurati.

Ai tha se ende nuk është diskutuar në parti se si do të vendoset për emrat që janë duke u hetuar nëpër komuna dhe që i takojnë PDK-së.

“Ende nuk jemi marr me këtë çështje, javën tjetër do të diskutojmë në parti”, tha Musmurati,trasmeton Tribuna

Ai vlerëson se do t’i përmbahen ligjit për të gjitha veprimet. “Do ta konsultojmë ligjin, ashtu si ligji e interpreton ne do të veprojmë”.

Ndërsa Juristi dhe njohësi i mirë i ligjeve të Kosovës, Korab Sejdiu tha për standardi.info se në aspektin juridik gjithmonë nga parimi je i pafajshëm përderisa dëshmohet e kundërta.

“Nëse krahasomi me shtetet funksionale atëherë do të ishte obligim moral dhe ndoshta ligjor që nëse një njeri po hetohet dhe po ngritët një aktakuzë ndaj tij, atëherë ai person të mos jetë më udhëheqës, të mos jetë më as zyrtarë. Nuk mundesh me menaxhuar me financa nëse je i akuzuar që i ke keqpërdor ato”, tha Sejdiu.

Më Shumë

FSK me 15 kadetë të ri, Maqedonci: Do t’i shërbejnë zhvillimit të ushtrisë

Forcave të Sigurisë së Kosovës i janë shtuar edhe 15 kadetë të rinj, të cilët kanë diplomuar sot në nivelin bachelor. Ministri i Mbrojtjes, Ejup...

VV kalon edhe dy marrëveshje ndërkombëtare me ndihmën e opozitës, një tjetër ende në shqyrtim

Kuvendi i Kosovës ka miratuar dy marrëveshje ndërkombëtare të mbetura nga seanca e kaluar, me ndihmën e votave të opozitës. Për marrëveshjet e tretë,...

Lajmet e Fundit