8.8 C
Prizren
E mërkurë, 6 Dhjetor, 2023

Për dorëheqjen nga pozita e Kryeparlamentarit vendos javën tjetër

JakupKrasniqi-kuvendKryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, thotë se ende nuk ka ndonjë qëndrim zyrtar lidhur me dorëheqjen e pozitës së Kryeparlamentarit.

Në një prononcim për lajmi.net, Krasniqi ka përgënjeshtruar raportimet se do të japë dorëheqje nga pozita e të parit të legjislativit.

Sipas tij, vendimi për dorëheqje nga kjo pozitë do të bëhet konform interesit dhe rrethanave që janë të krijuara në vend, ndërsa siguron se asnjëherë nuk do ta vë interesin e tij para institucionit të cilin ai e udhëheq.

“Do ta shikojmë, dhe vendimin do ta marrim konform interesit dhe rrethanave që janë krijuar në Kosovë”.

“Akoma nuk e kam kumtuar qëndrimin tim, por besoj që nga fundi i javës tjetër, por tani nuk e kam.”

“Unë nuk kam thënë se do të jap dorëheqje”.

“Do të shikojmë, po them. Vendimin do ta marrim konform interesit dhe rrethanave që janë të krijuara, e jo konform interesit tim”.

Jakup Krasniqi thotë se do të shikojë edhe vullnetin PDK’së, nëse ata dëshirojnë ta mbajnë këtë pozitë.

“Duhet ta shikoj edhe vullnetin e subjektit politik që e ka të drejtën me Kushtetutë që ta ketë pozitën e Kryeparlamentarit”.

Më Shumë

Grabitësit e argjendarisë në Suharekë sillen në gjykatë

Në Gjykatën Themelore në Prizren i kanë sjellë grupin e grabitësve të argjendarisë në Suharekë. Ky grup i armatosur ka plagosur dy policë, njërin...

Gjermania jep nënshtetësi pa kushte, ja kush përfiton më shpejt

Gjermania është në prag të një hapi të madh: Për herë të parë në historinë e saj, lejon pa kushtëzime shtetësinë e dyfishtë. Parlamenti...

Lajmet e Fundit