5.8 C
Prizren
E mërkurë, 22 Mars, 2023

Për luftimin e radikalizmit

Jahjaga-637x424Krerët e institucioneve të Kosovës janë mbledhur sot për të diskutuar për sigurinë, si dhe për hapat që duhet ndërmarrë për të pamundësuar aktivitetet, organizimin dhe çfarëdo veprimtarie radikale e ekstremiste.

Presidenca ka njoftuar se Presidentja Atifete Jahjaga ka zhvilluar sot një takim të përbashkët me Kryeministrin Hashim Thaçi, Ministrin e Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi, si dhe me udhëheqësit e institucioneve të sigurisë në Kosovë, Drejtorin e AKI’së, Bashkim Smakaj, Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë së Kosovës, Shpend Maxhuni, Kryeprokurorin e shtetit në largim, Ismet Kabashi dhe u.d të Kryeprokurorit të shtetit, Sylë Hoxha, si dhe Kryesuesin e Këshilli Gjyqësor të Kosovës, Enver Peci.Ata janë mbledhur për të diskutuar parandalimin dhe luftimin e ekstremizmit dhe të radikalizmit.

“Presidentja Jahjaga theksoi domosdoshmërinë e bashkërendimit të veprimeve ndërmjet të gjitha institucioneve të vendit, posaçërisht atyre që kanë përgjegjësinë për sigurinë kombëtare, me qëllim të luftimit të dukurive që po kërcënojnë stabilitetin dhe sigurinë e vendit, të rajonit dhe më gjerë.”

“Në takim, krerët e institucioneve kërkuan nga mekanizmat përgjegjëse për sigurinë që të veprojnë mbi bazën e ligjeve në Kosovë për të pamundësuar aktivitetet, organizimin dhe çfarëdo veprimtarie radikale e ekstremiste që kërcënojnë jetën e qytetarëve jo vetëm të Kosovës dhe që synojnë shndërrimin e vendit në burim të ekstremizmit.”

“Presidentja Jahjaga ritheksoi qëndrimin se Kosova asnjëherë nuk do të bëhet strehë dhe nuk do të shërbejë si një burim për grupet radikale e ekstremiste”, thuhet në deklaratën e Presidencës.

Më Shumë

Kurti në takim me ambasadorët e QUINT-it: Kemi qenë konstruktiv me propozime, por Serbia i refuzoi sërish

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe zëvendëskryeministri Besnik Bislimi në takim me ambasadorët e QUINT-it kanë diskutuar lidhur me ecurinë e bisedimeve të shtunën...

Almeda Abazi shtrihet në spital

Almeda Abazi duket se është në gjendje jo të mirë shëndetësore. Përmes një instastory ajo është shfaqur e shtrirë në spital. E bukura shqiptare zbuloj se...

Drejtqëndrimi yt

Lajmet e Fundit